Devren Kiralamak Nedir?

Kira sözleşmesi imzalayan kiracı, kiraya veren tarafın yazılı rızası olduğunu beyan etmesi durumunda kira ilişkisi Borçlar Kanunu kapsamında başkasına devredilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkan devren kira kavramını sizler için araştırdık ve “devren kiralamak ne demek?”, “devren kiralama nasıl yapılır?” sorularının yanıtlarını sizler için bulduk…

Devren Kiralamak Ne Demek?

Taşınmaz malın sahibi olan kişi ile bu malı kullanma hakkını elde etmek isteyen kiracı taraf arasında imzalanan sözleşmelere kira sözleşmesi adı verilmektedir. Hem kiralayan tarafa hem de kiraya veren tarafa sorumluluklar yükleyen kira sözleşmesi bu nedenle dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bazen kira sözleşmesi imzalanmasına rağmen sözleşme süresi devam ederken kiracı olan taraf sözleşmeden doğan kiralama hakkını bir başkasına devretme talebinde bulunabilmektedir.

Devren Kiralama Nasıl Yapılır?

Devren kiralama işleminin yapılabilmesi için atılması gereken ilk adım mutlaka kiraya veren tarafın yazılı rıza beyanını almaktır. Kiraya veren taşınmaz sahibinin böyle bir rızası yoksa kesinlikle devren kiralama yapılamamaktadır. Bu rızanın alınması durumunda kiraya veren ile yeni kiracı olan taraf arasında baştan kira sözleşmesi düzenlenmekte, bu yeni kira sözleşmesi ile beraber kira hakkını devreden eski kiracı tüm sorumluluklarından kurtulmuş olur. Artık kiralanan taşınmaza ait tüm sorumluluk yeni kiracıya aittir. İşyeri kira sözleşmesi için ise en fazla 2 yıl süreli olmakla beraber kira sözleşmesi bitene kadar kira sözleşmesini devreden kiracıda yeni kiracı ile beraber müteselsilen sorumlu kabul edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz