Devren Kiralık Sözleşmesi Nasıl Düzenlenir?

Bir taşınmazı kiralama eylemini gerçekleştiren kiracının Borçlar Kanunu kapsamında kendisine tanına haklar gereğince bu kiralama hakkını bir başkasına devretmesine izin verilebilmektedir. Kiralanan taşınmazın sahibinin de yazılı rızası alınarak yapılan bu işleme devren kiralama işlemi adı verilmektedir ve devren kiralık sözleşmesi imzalanarak yapılmaktadır. Peki, devren kiralık sözleşmesi nasıl düzenlenir?

Devren Kiralık Ne Demek?

Özellikle de işyeri kiralamalarında sıklıkla yapılan ve duyulan bir kavram olan devren kiralık taşınmazı kiralayan kiracının aynı taşınmazı bir başkasına yeniden kiraya verme işlemine denilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için taraflar arasında imzalanan resmi sözleşmeye ise devren kiralık sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sözleşme imzalandığı anda ilk düzenlenen kira sözleşmesi ile taşınmazı kullanma hakkı elde eden taraf bu kiralama hakkını bir başkasına devretmiş olur. Ancak bu sözleşmenin resmiyet kazanabilmesi yani geçerli olabilmesi için mutlaka taşınmaz sahibinin yapılan bu işleme rızası olduğunu yazılı olarak beyan etmesi şartı bulunmaktadır.

Devren Kiralık Sözleşmesi Nasıl Düzenlenir?

Devren kiralık sözleşmesi imzalanırken atılması gereken ilk adım mutlaka devren kiraya verilecek taşınmazın sahibinden bu işleme rızası olduğunu gösteren yazılı belge alınmasıdır. Bu belgenin alınmasının ardından taraflar kendi aralarında yeni bir kira sözleşmesi düzenler ve sözleşmenin imzalanması ile beraber kira sözleşmesini devralan kişi eski kiracının yerine geçerek onun tüm yükümlülüklerini yerine getirmeyi kabul etmiş olur. Yani artık sorumlu kendisidir ve eski kiracının sorumlulukları sona erer. İşyeri kira sözleşmesi düzenlendiyse bu durumda kira sözleşmesi tarihi dolana kadar en fazla 2 sene boyunca eski kiracıda devrettiği yeni kiracı ile beraber işyeri sahibine karşı müteselsilen sorumlu olarak kabul edilir.

İş yeri Devir Sözleşmesi İndir

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz