Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum kısa süre önce bir talimat vererek tapuda yapılan haciz ve ipotek ile satış bağış gibi birçok işlemi e-devlet platformuna taşıdı. 3,5 milyon tapu işleminin e-devlet üzerinden yapılması üzerine 200 milyona yakın tasaruffun gerçekleştiği belirtildi. E-ipotek ile beraber 107 milyon 846 bin TL vatandaşın cebinde kaldığı ifade edildi.

Tapu işlemlerinin hem vatandaşlar hemde kurumlar tarafından zahmetsiz bir şekilde e-devlet üzerinden gerçekleşmesi artık mümkün oldu. Hizmet içerisinde sunulan elektronik hizmetler ile beraber vatandaşlar ve kamu kurumlarının toplam 3 milyon 535 bin tapu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirdiği ifade edildi.

Ek olarak tapuya gitmeden elektronik ortamda tam 2 milyon 214 bin İcrai Haciz Tesisi, 382 bin 779 İpotek Terkini, 355 bin 289 İcrai Haciz Terkini, 257 bin 156 İpotek Tesisi ve 174 bin 230 Satış ve İpotek işlemi gerçekleştiği belirtildi. Özellikle Tapu edevlet uygulaması en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana ve Mersin illerinde tercih edildiği gözlemlendi.

107 MİLYON VATANDAŞIN , 57 MİLYON DEVLETİN KASASINDA KALDI

E-haciz işlemlerinin bundan böyle elektronik ortamda gerçekleşmesi tapu ve vatandaşlara ciddi anlamda tasarruf sağladı. Bu bakımdan 5 milyon 380 bin belge üretiminin önüne geçildi. Bine yakın personelden de tasarruf sağlandı ve maliyetler ortadan kaldırıldı. E-haciz uygulaması ile beraber kamuya 57 milyon TL tasarruf sağlandı.

Bir yandan ise e-ipotek işlemleri de gerçekleşmiş durumda. Ayrıca, e-haciz, e-ipotek ve diğer tapuda gerçekleştirilen e-devlet uygulamaları ile de geçen yıl 200 milyona yakın tasarruf sağlandığı söylendi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz