Dikey bahçe nedir? Dikey bahçe herhangi bir yapının duvarları üzerinde toprak kullanılmadan ve dikey olarak hazırlanan bahçelere verilen bir isimdir. Dikey bahçe hakkında merak edilenler için bazı bilgileri sizler için derledik. İşte detaylar…

Dikey bahçe ne demek?

Dikey bahçe, duvar üzerinde konumlandırılan ve topraksız dikey olarak hazırlanan bahçelere verilen genel bir isimdir. Fransız konumlu Patrick Black’ın keşfettiği dikey bahçe tasarımları 1988 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında kullanılmaktadır. Ülkemizde ise ilk olarak Taksim ile Tarlabaşı’nda  dikey bahçe tasarımları binalarda hava kalitelerini çok daha fazla arttırdığı söyleniyor.

Dikey bahçenin sadece faydaları bu kadarla sınırlı değil. Bir yandan ise binaların kötü cephelerini gizliyor. Yazık daha soğuk ve kışın daha sıcak olmasında rol oynuyor. Bunların yanı sıra iç dış ses yalıtımını da sağlamakta. Eğer bahçe oluşturulacak bir alana sahip değilseniz, dikey bahçe oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Dikey bahçe nasıl oluşturulur?

İlk olarak çerçeve içerisinde fidan yada tohumları yerleştirin. Duvar yada düzenlemenin olacağı bölgede ekolojik, yada iklime uygun bitkileri seçmeniz gerekiyor. Bu işlemlerden hemen sonra ise damla sulama yöntemini tercih etmeniz gerekiyor. Toprak kullanılmayacak bu bakımdan metrekare içerisinde 20-30 kg en fazla yük düşmekte. Dikey bahçe tasarımlarında 500 den fazla bitki kullanılabilir.

Bu projenin maliyeti ne kadar? Diye soracak olursanız eğer, 40-400 dolar kadar tutmakta.  Peki sizler hiç dikey bahçe oluşturdunuz mu?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz