Kamuya Olan Borçlar Hafifliyor!

Meclise gönderilmesi beklenen düzenleme ile birlikte, yeni yapılandırma sayesinde vergi, prim ve ceza gibi borçların ödenmesi kolaylaşacak. Mart 2017 tarihine kadar olan borçların faizleri silinip, 36 ay vade fırsatı sunulacak.

Hükümetin, 70,6 milyar lira değerindeki ve 10,1 milyon kişinin borçlarını hafifletecek olan yapılandırması ile Temmuz 2016 ve Mart 2017 tarihleri arasındaki vergi, prim ve ceza borçları olanların yükünü hafifletecek. Önceki yapılandırma için başvuru yapamayanlar ya da başvuru yapıp da ödeme yapmayarak sistem dışı kalanlar için de ikinci bir şans tanınmış olacak.
Yapılandırmaya söz konusu olan borçlar vergi, prim, trafik cezası, idari para cezası olup, ana paranın tahsilinde değişiklik yapılmayacak.

İkinci Vergi affı İndirim Tarihleri

Sadece gecikme faizi ile cezası silinip, Yİ-ÜFE oranına göre yeni bir güncelleme yapılacak. Borcun hafifleyip, ödemenin kolaylaşmasının yanı sıra peşin olarak ödemek isteyenlere bir indirim daha yapılacak. Taksit şeklinde ödemek isteyenler için, 6-9-12-18 aylık taksit seçenekleri sunulacak. Taksit ödemeleri iki ayda bir olup, 36 aya kadar vade imkanı sunulacak. Taksitli ödeme imkanından faydalananlar için, belirlenmiş olan katsayılar borca ilave edilecek. Başvuru süresi Mayıs’ta başlıyor.

Yeni yapılandırma yasa tasarısına göre, vergi ödemelerini düzenli, geciktirmeden yapanlar için de kolaylık sağlanacak. Söz konusu tasarıya göre, vergisini düzenli olarak ödemiş olanlar, ihtiyaç duydukları zamanlarda yeni yapılandırma yasasının çıkmasını beklemeden borcunu yapılandırabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz