İstanbul’da Kartal semtinde 8 katlı bir binanın çökmesi ülke genelinde üzüntüye neden olurken, kafalar binaların dayanıklılıklarına çevrildi. Uzmanlar ise herhangi bir deprem ile ciddi bir felakatin ortaya çıkacağını ifade ederken, binalarınız için risk analiz raporunuzu almanız ve bilinçli bir şekilde önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Mimar ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı olan Nihat Şen, kısa süre önce yaşanılan acı olaydan haber sonra ülkenin dönüşümde çok acil harekete geçmesi gerektiğini söylerken, ülkenin deprem ülkesi olduğunu bilmeyen yoktur diyerek, 1950 yılından sonra yapıların doğru bir şekilde yapılmadığını ve yüzde 60’ının kaçak ve ruhsatsız olduğunu iddia etmekte. Peki binanızın kaç defa risk raporu hazırlandı? Ayrıca 1999 depreminden önce yapılan bütün binalar için risk analiz raporunun şart olduğu dile getirildi.

Konutların altı her işletmeye verilmemeli!

Tüm binaların altına açılacak olan işletmeler için izin verilmemeli söyleyen Şen, Konut altında olacak işletmelerin belediye tarafından incelenip öyle izin verilmesi gerektiğini ifade etti. Çünkü açılan işletmenin konut için teşkil edip etmediği önemli bir durum.

7 milyon bina risk taşıyor!

Tüm konutların yapıların acilen analiz edilmesi gerektiğini söyleyen Nihat Şen, denetimlerden hemen sonra yıkım gerekiyorsa yıkım yapılmalıdır dedi. Eğer önlemler alınmazsa ülke geneli 7 milyon İstanbul için ise 1.5 milyon bina tehlike altında dedi.

20 yılda dönüşümler tamamlanacak!

Bakan Kurum, kısa süre yapmış olduğu bir açıklama ile kentsel dönüşümün 20 yıl içerisinde tamamlanacağını ve tüm olaylar için bir önlem niteliği kazanacağını söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz