Bağımsız Bölüm Hatası

Ev sahipleri, imar ve numaratajdan kaynaklanan hatalar sebebiyle, komşusunun dairesinde oturuyor olabilir. Ülkemizde yıllardır imar ve numarataj konusunda yapılan hatalar yüzünden birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Mal sahipleri bu durum yüzünden bağımsız bölüm numarasındaki ufak bir hata yüzünden komşusunun dairesinde oturuyor olarak gözükebiliyor. Söz konusu durumun her on tapudan birinde gerçekleştiği gözlemlenebiliyor. Ve bu hata genel olarak satış işlemleri sırasında ortaya çıkıyor.

Türkiye’de her yıl içerisinde ortalama olarak beş milyon arsa, konut el değiştiriyor. Ülke genelinde hemen hemen130 milyon gayrimenkulün 20 milyonu konut olarak kayıtlarda bulunuyor. Söz konusu rakamın yanı sıra ortaya çıkan en büyük sorunlardan birisi de imar ve numarataj işlemleri sırasında gerçekleşen bağımsız bölüm hatası oluyor.

Tapudaki Numara İle belediyedeki Numara Ayı Olmasına Dikkat Edin

Bağımsız bölüm hatası, mülklerin tapu kayıtlarında bulunan bilgileri ve belediyede bulunan kayıtlardaki bilgilerle uyuşmaması oluyor. Bu durum genel olarak mülklerin satış işlemleri esnasında ortaya çıkıyor. Banka kredisi yardımıyla daire ya da işyeri satın almak isteyen kişiler, satın almayı düşündükleri gayrimenkulün satıcıya değil de, aynı binada oturan başka bir kat malikine ait olduğunu öğrenebiliyor. Bu durum satın almak isteyen kişi ile birlikte satıcıyı da oldukça büyük bir şaşkınlık içerisine sokabiliyor. Satıcının sahip olduğu mülk, oturduğu binadaki komşusunun üzerine ve kredi kullanmasa da kredi sebebi ile ipotekli gözükebiliyor.

Bağımsız bölüm hatası ile karşı karşıya kalındığı takdirde, daire sahiplerinin tapu müdürlüklerine başvurmasına gerek kalmıyor. Kadastro müdürlükleri tarafından ya da Lisanslı Harita Kadastro büroları tarafından hazırlanmış olan rapor yardımı ile problem çözülebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz