Dikkat! Müteahhitten Ev Alanlar, Tapunuz İptal Edilebilir

Anayasa Mahkemesi son derece dikkat çekici bir karara imza attı ve müteahhitten daire satın alan hak sahiplerinin tapularının iptal edilmesini onayladı. Olay karar Florya Şenlikköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bina sakinlerinin mağdur olmasına neden olurken, bina sakinleri kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımaya karar verdiklerini açıkladı.

24 Yıl Sonra İskansız Binanın Tapuları İptal Edildi 

Üzerine bina yapılması için arsalarını müteahhide tahsis eden arsa sahipleri 24 yıl geçmesine rağmen binanın iskanının alınmaması üzerine dava açtı. Açılan davada müteahhitten ev alan kişilerin de sorumlu olduklarını iddia eden arsa sahipleri bu kişilerin de tapularının iptal edilmesini istedi.

Mahkeme bu talebi haklı bularak tapuların iptal edilmesine karar verdi. Daire sahiplerinin itirazı üzerine iptal kararı bir üst mahkeme olan Yargıtay’a taşındı. Yargıtay yapmış olduğu değerlendirmede kararı doğru bularak tekrar onayladı. Bunun üzerine tapuları iptal edilen kişiler Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi Tapu İptalini Onayladı

Anayasa Mahkemesi yapmış olduğu değerlendirmede kararı doğru bularak tekrar onayladı ve Türkiye’de ki yasal yollar tapuları iptal edilen kişiler için tükenmiş oldu. Tapu sahipleri konuyu Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşımaya karar verdi. Konuyu değerlendiren hukukçular ise verilen kararın büyük bir skandal olduğunu dile getirerek artık kimse için güvenilir tapu alma imkanının kalmadığını iddia etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz