Tapu Harcı Düşük Göstermek Maliye İncelemesi 2017-2018

/ 8 Kasım 2017 / 15 / yorumsuz
Tapu Harcı Düşük Göstermek Maliye İncelemesi 2017-2018

Gayrimenkul sektörüne gelen yeni düzenlemeler ile alım ve satım işlemleri esnasında karşılaşılan yüksek fiyatların önüne geçmek adına yeni bir adım atılırken aynı zamanda internet

Gayrimenkul Satışlarında Standart Bedel Geliyor
Gayrimenkul sektörüne gelen yeni düzenlemeler ile alım ve satım işlemleri esnasında karşılaşılan yüksek fiyatların önüne geçmek adına yeni bir adım atılırken aynı zamanda internet üzerinden gayrimenkul satışlarına da çift denetim geliyor.
Değeri Düşük Göstermek
Maliye tarafından bankadan kullanılan konut kredisi ve resmi satış bedelleri değerlendirilip, kıyaslanıyor. Yapılan karşılaştırma sonucunda olumsuz bir durum ve düşük satış bedeli beyanı tespit edilir ise alım ve satımın muhatapları izaha davet ediliyor. Tapu harcını daha az ödemek amacı ile konutun değerini düşük gösteren alıcı ile daha düşük oranda vergi ödemek için değeri düşük gösteren satıcıya ceza kesiliyor. Tahakkuk eden vergiler ve izahat zammının zamanında ödenmesi durumunda söz konusu vergi zararının da yüzde 20’si ödeniyor.
İnternetten Gayrimenkul Satışına Denetim
Maliye Bakanı Naci Ağbal, internet üzerinden yapılan gayrimenkul alım ve satım işlemleri ile kiralama işlemlerinde yoğunluğun olduğunu belirterek, “Evini satmak isteyen farklı sitelere ilan veriyor. Yeni birimimiz bunları izleyecek. Örneğin internetten bir konut kiralanıyor. Kiracı parayı o siteye yapıyor, site de ev sahibine ödüyor. Bu durumda hem konutun hem de sitenin sahibinin beyanda bulunması gerekiyor. Vergi dairesinde kaydı olmayan internet sitelerini mükellef yapacağız” şeklinde açıklamada bulundu.
Resen Mükellefiyet Tesis Edilmesi
Bakanlığın, resen mükellefiyet tesis etme yetkisinin bulunduğunu belirten Naci Ağbal, “Bir mükellef, ticaret yaptığı halde, vergi dairesine gelip, normal mükellefiyet tesis ettirmemişse, Maliye Bakanlığı bunu tespit altına alıp, raporlaştırabilir. Vatandaşın talebi olmasa bile resen mükellefiyet tesis edilebilir. Böyle bir durumda, kişiye her vermediği beyanname için ceza kesme, ödemediği her vergi için vergi takdir etme hakkımız var” şeklinde bilgi verdi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com