1 Ocak 2020 tarihinden itibaren DASK’ta önemli farklılıklar olacak. Türkiye’de yer alan evlerin yarısı depreme karşı sigortalı ancak bu duruma yeni bir düzenleme gelecek. Ocak ayında gelecek olan yeniliğe göre risk haritaları ile binaların yüksekliği ve yerinin yapılma tarihi fiyatta değişikliklere sebep olacak. Türkiye’de yer alan konutların %51.7’sinin deprem sigortası olması düşük bir seviyedir. Sigortalı olan konut sayısı 9 milyon 132 ve prim üretimi de 1.2 milyar TL düzeyinde.

Bu istatistiklere baktığımız zaman iki evden birinin depreme karşı sigortasının olmadığı ortaya çıkıyor. DASK yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortasında yapacağı değişiklikler 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Özellikle fiyatta olacak olan değişiklik ufak bir değişiklik değil, fiyatlandırma komple baştan düzenlenecek. Binaların niteliklerine göre daha da değişiklikler olacak.

Bu olayı daha da detaylı açıklayacak olursak, 2000 yılından önce yapılan bir konut ile 2000 yılından sonra yapılan bir konut arasında sigorta konusunda fark olacak. Bu durum dışında konutların yeri, yapısı, risk haritası gibi durumlar da dikkate alınacak. Konutların bulunduğu bölge ve etkenlere göre fiyatlandırmada da farklılık olacak. Kentsel dönüşüme giren evler de daha da farklı değerlendirilecektir. Kat sayısı düşük olan binalar daha da farklı bir şekilde değerlendirilecektir.

Bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı yapı tarzı ayrım yapılmadan 190 bin TL’den 215 bin TL’ye çıkış olacak. Bu rakamlarda gerçekleşecek olan değişikliklerin yılbaşında gerçekleşmesi bekleniliyor. Ayrıca çelik, betonarme ve karkas yapılar için bedel 890 TL’den 1020 TL’ye çıkarılması beklentiler arasında yerini alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz