Doğalgaz Nasıl Oluşur?

 

Günümüzün en modern yakıt sistemleri arasında gösterilen doğalgaz, aynı zamanda kömür gibi geleneksel yakıtlara oranla daha temiz olmasıyla biliniyor. Özellikle kış aylarında hane halkı açısından tüketimi artan doğalgaz, özellikle ev ve iş yeri gibi noktaların ısıtılması için tercih ediliyor. Bunların yanında sanayi bölgelerinde de elbette doğalgaz kullanımına rastlamak mümkün. Peki, tam olarak doğalgaz nasıl oluşur?

Doğalgaz Oluşması

 

Doğada organik olarak bilinen hayvan ve bitki artıkları, toprağın oldukça derinine ulaşarak burada birikir. Sıcaklık ve basınç gibi etmenlerin de devreye girmesiyle söz konusu organik atıklar doğalgaza dönüşebiliyor. Toprağın derininde bulunan doğalgaz, petrolden sonra kullanılan ikinci en büyük yakıttır. Dünyanın pek çok bölgesinde doğalgazın yoğun bir şekilde kullanıldığına rastlamak mümkündür.

Doğalgazın geçmişi aslına bakılırsa oldukça ilginçtir. Zira doğalgaz, ilk zamanlarda petrol üretimi esnasında rastlanılan ve gereksiz bir atık olarak görülen bir hal almıştır. Ancak zamanla değeri anlaşılan yakıt, günümüz kullanım ağını elde ederek petrole alternatif en önemli enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir.

Doğalgazın Taşınması Nasıl Yapılır?

 

Günümüzde doğalgazın taşınması için en önemli yol metot, boru hattı olarak biliniyor. Özel dizayn edilen ve yerleştirilen boru hattı üzerinden gerçekleşen doğalgaz alışverişi, ülkelerin ekonomilerinde doğrudan iyileşme görmelerini sağlıyor. Bol miktarda bulunduğu ülkeye gelir getiren yakıt sistemi, aynı zamanda boru hatlarının döşenmesi açısından da farklı bir ekonomik yapısının doğmasını sağlıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz