Doğalgaz Sayaç Fiyatları

/ 5 Şubat 2018 / 14.556 / 3 Yorum

Doğalgaz Sayaç Fiyatları

Doğalgaz Sayaç Fiyatları

Doğalgaz dağıtımcı şirketlerin tüketicilere dağıttığı mekanik sayaçlarla müşterilerin ne kadar doğalgaz kullanımı yaptığı sayaç değerleri ile düzenli olarak hesaplanıp fatura edilmektedir. Kullanılan miktar metreküp (m3) ve ya kilovat / saat (kWh) birim cinsi olarak hesaplanmaktadır.

 

 

Doğalgaz sayaçları ile her müşterinin ne kadar doğalgaz kullandığı sayaç üzerindeki göstergelere ile kolaylıkla hesaplanabilmektedir. Kullanım miktarını gösteren miktar müşteriye fatura edilmektedir. Faturaya yansıyan doğalgaz sayaç fiyatları her bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişikliği hangi abone grubunda olduğu, yaptığı tüketim kademesi, bulunduğu dağıtım bölgesi gibi sebep olana etken olmaktadır. İnternet üzerinde yaptığımız araştırmalar doğrultusunda 300 TL ile 100 TL arası doğalgaz sayaç ücretleri değişiklik göstermektedir.

 

Göstergelerden Kullanım Miktarı Hesaplanır Mı?

 

Sayaç üzerinde buluna göstergeler ne kadar m3 gaz kullandığınızı gösterir. Ancak bu rakam üzerinden direk fatura hesaplanması yapılamaz. Sadece o ay kullanılan m3 gaz tüketiminden bir önceki m3 gaz tüketimi çıkartılarak o ay ki kullanılan gaz m3 olarak hesaplanabilir. Faturalama işlemeni gelen yetkililerin cihazlarında dağıtım yapan perakende satış fiyatı, sistem kullanım bedeli, ÖTV ve olmazsa olmazımız KDV oranı ayarlıdır. Bu nedenle sadece kullanım miktarını yazarak bize fatura vermektedir.

 

Sayaç Üzerindeki Göstergeleri Okumanın Faydası Nedir?

 

Sayaç cihazlarında bulunan göstergelerden biri tüketim sayaç endeks göstergesidir. Diğeri sayaç numarasıdır. Bu numaralar faturalar üzerinde de bulunmaktadır. Ancak her yapılan tüketim miktarı yeniden yazıldığı için fatura üzerinde ilk endeks ve son endeks rakamları yazmaktadır. Son endeks yazan rakamı düzenli olarak kontrol etmenin faydası fatura kesmeye gelen görevlinin yanlış yazması olasılığına karşılık düzeltme yapmanızı sağlamaktadır.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Doğalgaz Sayaç Fiyatları (3 Yorum)

  1. Doğalaz için abonelik parasïnï yatïrdïm.621.5 tl. Ayrïca sayaç ücreti varmï.Yok diye okumuştum.Bilgilendiriseniz sevinirim.