Doğu Ekspresi Kars Turizmini Hareketlendirdi

Ankara – Kars arasında tren seferi hizmeti veren Doğu Ekspresi son dönemde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yaşanan bu yoğun ilgi ile beraber Kars’a gelen turist sayısı rekor oranda artış gösterdi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sarıkamış Turizm Derneği (SATURDER) Başkanı Mir Hasan Taş, Doğu Ekspresi tarafından şehre taşınan turist sayısını 20 bin olarak açıkladı.

Doğu Ekspresi Nedir?

TCDD bünyesinde hizmet veren Doğu Ekspresi Ankara – Kars arası hizmet veren tren seferidir. Ankara’dan yola çıkan tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergâhlarını kullanarak Kars’a varmaktır. Yolculuk tam olarak 24 saat sürmektedir. Kars’ın sahip olduğu tarihi ve doğal zenginliğin yeniden keşfedilmesine yardımcı olan Doğu Ekspresi bölgeye turist çekerek halkın gelir elde etmesini sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Bölge halkının artan bu ilgiyi iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten Taş, bölge halkı ile beraber kamu kurum kuruluşları ve STK’ların ortak çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Kars’ta Nereler Gezilir?

Doğu Ekspresi ile Kars’a gelen kişilerin gezebilecekleri çok sayıda yer bulunuyor. Bunlar arasında kış mevsiminde mutlaka görülmesi gereken iki yer ise Ani Örenyeri ve ardından da Çıldır Gölü bulunuyor. Bilindiği üzere Çıldır Gölü kış mevsiminde buz tutuyor ve kalın buz tabakası üzerinde bölge halkı atlı kızaklarla turistlere hizmet veriyor. Kars halkının şimdiki hedefi ise kış mevsiminde artan bu ilgiyi 12 aya yayabilmek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz