Doğuda ve Güneydoğuda Toki Projeleri Ne Durumda

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ergün Turan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hanedan inşaatına 176 bin 311 konut başlandı. TOKİ Başkanı Ergun Turan, “Evlerimiz 137 bin 94 konut yapımını tamamladık, diğer konutlarımızın inşaatları hızla devam ediyor ve bölgedeki yoğun talepleri karşılamak için vitesi yükselttik” dedi.

TOKİ, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde konut inşa etmeye devam ediyor. TOKİ Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Turan, TOKİ’nin Güneydoğu’da bir örnek olduğunu vurguladı ve ihtiyaçlarına göre projeler ürettiğini söyledi. “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman’da 4 bin 297, Batman’da 5 bin 397, Diyarbakır’da 16 bin 692, Gaziantep’te 16 bin 692 82 bin 643 konut inşaatına başladık, 20 bin 813, 152 bin Kilis, 8 bin Mardin’de 387, Siirt’te 297 bin, Şanlıurfa’da 13 bin 515 ve Şırnak’ta 11 bin 111 olmak üzere toplam 539 bin konuttan 53 bin 400’ü tamamladık. ” diye belirtti.

Güneydoğu’da inşa ettikleri projeler hakkında bilgi veren Turan, şunları söyledi: “Ülkemizin lokomotif şehirlerinden biri olan ve konut ihtiyacını artırmak isteyen büyüyen sanayi Gaziantep, Gaziantep Kuzey Şehir, 8.5 milyon metrekarelik bir alanda 50 bin konutla doğadan çevreye, sosyal altyapıdan ulaşıma, nüfus artış hızına ve konut ihtiyacına göre birçok parametreyi bir araya getirdik, aynı anda 50.000 Şanlıurfa Maşuk’ta yerel mimari konsepti, küçük taşlar ve yöre halkına ait yapı taşları ile bir sosyal konut projesi var.Projelerimiz şehrin tüm sosyal, kültürel ve coğrafi özelliklerini barındıracak şekilde tasarlandı Projemiz tamamlandığında Şanlıurfa yeni bir değer katacak Mardin Merkez’e Kentsel Dönüşüm ve Geliştirme Projesi kapsamında 375 ev inşa ettik. t Mardin’in tarihsel dokusunu yatay mimariyle geleceğe taşıyacak bir bildiride bulundu.

Turan, Doğu Anadolu’dan gelen konut talebini karşılamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, “2002’den günümüze Doğu Anadolu’da 93 bin 668 konutla başlayan TOKİ, bu dönemde 83 bin 595 konutu tamamladı Doğu Anadolu’da vatandaşlarımıza teslim ettik “diye belirtti.

Yönetim olarak öncelikli görevlerin düşük gelirli vatandaşlarla konut olarak konut yapmak olduğunu vurgulayan Turan, sosyal tesis alanları ve halk için de uygulama geliştirdiklerini söyledi. Turan, sadece doğu ve güneydoğu Anadolu için konut yapmadıklarını belirtti. “Yatırımlarımızda bölgelere ticaret ve ekonomik canlılık kazandırmak için 62 hastane, 298 okul, 9 kütüphane, 178 cami, 6 aşk evi, 4 spor salonu, 17 sağlık merkezi, 196 ticari merkez var, inşa ettik” dedi.

Doğuya ve Güneydoğu Türkiye’ye yüksek nitelikli bir tesiste ön yatırımlarla gerçekleştirdiklerini vurgulayan Turan, “UEFA kriterlerinde ve son teknoloji ile inşa ettiğimiz 25 bin seyirci kapasiteli Malatya stadyumu ve yöreye özgü baklava desenli inşa ettiğimiz 33 bin seyirci kapasiteli Gaziantep stadyumumuz hizmete açıldı” diye belirtti.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 158 bin 353 metrekarelik alanda inşa edilen, bölgenin yanı sıra UEFA ve FIFA standartlarına göre 33 bin seyirci stadını tamamlayacağını belirterek Turan, Batman’da yüzde 92’i tamamlanan 15 bin seyirci  kapasiteli stadyumun tamamlandığını belirtti.(DHA)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz