Ülkemizde yaklaşık olarak 5,5 milyon kadar kiralık ev bulunmakta. Ev kiralamadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Güzel bir araştırma yapmak kiralayacağınız ev ile ileride sorun yaşama olasılığınızı en aza indirecektir.

Ev kiralama durumunda hem evin sahibi hem de kiracı arasında bir güven ilişkisi doğuruyor. Evin kiralama sürecinde olduğu zaman tüm detaylarını bilmeniz ileride yaşayacağınız sorunların önüne geçerken dolandırılma durumunu da ortadan kaldırıyor. Bu bakımdan kiralık ev araştırmak bildiğiniz gibi sokak sokak gezerek yada internet ortamında yapılabilmekte. Kiralayacağınız evi nereden bulduğunuzun bir önemi yok. Ancak kiralayacağınız evi mutlaka gidip görmeniz de fayda var. Evin çevresi ve içindeki birçok detaya dikkat etmelisiniz.

1- Çok iyi gözlemleyin

Ev sahibi nasıl kiracıyı araştırıyorsa, sizlerde bir kiracı olarak ev sahibini güzelce araştırın. Evin gerçek sahibi olduğuna emin olun.

2- Tapuda kontrol şart

Kiralamış olduğunuz ev ile tapuda görülen adresin aynı olduğuna dikkat edin. Buna dikkat ederseniz dolandırıcıların önünü kesmiş olursunuz. Sözleşmede ki kapı numarası ve adresinin aynı olduğuna dikkat edin.

3- Dayanıklılığa önem verin.

Kiralayacağınız evin depreme dayanıklı olduğuna dikkat edin ve hasarlara detaylı bir şekilde bakın. Test yapılmış mı diye sorgulayın.

4- Kira sözleşmesinde dikkatli olun

Kira sözleşmesini imzalayacağınız zaman malın gerçek sahibi olduğuna dikkat edin. Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve ne tutarda olduğuna dikkat edin.

Sizlerinde bu konuda sorusu varsa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz