Dolar Kurundaki Artış Gayrimenkul Yatırımcısını Nasıl Etkiler?

 

Dolar kurunda yaşanan engellenemez yükseliş dikkat çekerken gözler dolar yatırımı yapmayı tercih eden kişilere döndü. Dolar kurundaki rüzgârın tersine esmeye başlaması ile beraber dolardan çıkmaya başlayan yatırımcılar konut indirimi kampanyalarını değerlendirerek gayrimenkul yatırımına yönelmeye başladı.

 

Konutta İndirim Kampanyası Etkili Oldu

 

Konut fiyatlarına yapılan indirimler, tapu harcı indirimi ve 10 yıl vadeli konut kredisi paketlerinde konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyesine çekilmesi yüksek dolar kurundan yararlanmak için elindeki dolarını bozduran kişilerin konut yatırımına yönelmelerini sağladı. İndirim kampanyası başladığı günden bu yana inşaat sektöründe konut satışları büyük bir hızla artarken bu güne kadar geçen süre zarfında 3 milyar gelir elde edildiği belirtiliyor.

 

Satış Ofisleri Telefonlara Yetişemiyor

 

Doların yukarı yönlü hareketi ile elinde doları olan kişiler bu dolarları bozdururken elde edilen paralar konut projelerine aktarılıyor gibi görünüyor. İndirimli konut projeleri büyük bir hızla stoklarını eritmeye devam ederken indirimi takip eden süre içerisinde yüzde 30-35 oranında talep artışı yaşandığı belirtiliyor. Konut sektöründe satışa sunulan indirimli konut projeleri için stoklar hızla azalırken konut stokunun bitmesi durumunda konut indirimi kampanyası da sona ermiş olacak. Konut stokları bitmese bile 15 Haziran tarihinde konutta indirim kampanyası resmen sona erecek. Bu nedenle konut satın almak isteyen kişilerin ellerini çabuk tutarak konut stokları tükenmeden almaları öneriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz