Tapu’da Yeni Dönem İçin İlk Adım Atıldı

Tapularla ilgili olarak Maliye Bakanlığına yetki verilmesi ile ilgili olarak verilen yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu değerlendirilmesine sunuldu. Teklifin içerisinde tapu harçlarını ilgilendiren pek çok yenilik bulunurken aynı zamanda inşaat sektöründe de yüzlerin gülmesine neden olacak yeni uygulamalar da bulunuyor.

Maliye Bakanlığı Yetki Alırsa Tapu Harçları İçin Yeni Düzenleme Gelecek 

Bilindiği üzere Maliye Bakanlığı daha önce tapu harçlarında bir dizi yenilik yapmak istediğini ancak bunun kısmi olarak yapılamadığı için yeniliklerin hayata geçirilemediğini dile getirerek yeni bir düzenlemenin sinyallerini verdi. Buna göre belirli bir metrekarenin altında kalan konutlar ile farklı yerlerde yer alan konutlar için özel tapu harcı oranı belirlenecek. Bu sayede lüks konut satın alan kişiler ile orta seviyeli konutları satın alan kişilerin aynı tapu harcını ödemelerinin önüne geçilecek. Pahalı konut alan kişilerin daha yüksek tapu harcı ödemesi sağlanacak.

Damga Vergisi Oranı Düşürülecek 

İnşaat sektörünün en yüksek maliyetli vergileri arasında yer alan damga vergisi için indirim yapılması da gündemde. Bu sayede yeni konut ya da işyeri satın almak isteyen kişilerin maliyetleri düşürülecek ve vergi mükelleflerine kolaylık sağlanacak. Yine buna ek olarak yabancılara konut ve işyeri satıları için de KDV istisnası yapılacak. Tüm bunların hayata geçirilmesi için ise sunulan yasa teklifinin meclisten geçirilerek kabul edilmesi ve Resmi Gazete de yayımlanması gerekiyor.

https://www.emlakdanismanlari.com/2016-2017-tapu-harci-masraflari-5142.html

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz