Dönüştürülen Binalardaki Vergi Avantajları

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde dönüştürülen binalar ile ilgili iyileştirme, yenilemeye yönelik bazı usul ve esaslar bulunuyor.

Riskli Yapıların Bulunduğu Alanın İyileştirilmesi

6305 sayılı Kanunun 7. maddesinin 9. bendinde belirtilen; “Bu Kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden; kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden müstesnadır.” hükmünden de anlaşılacağı gibi, kanun kapsamında güdülen amaç, afet riski bulunan alanlar ve bu alanların dışında kalan riskli yapıların yer aldığı arsa ve arazilerde iyileştirme ve yenileme ile sağlıklı ve güvenli yapılar oluşturmaktır.

Harçlar Kanununa Göre Ödemede Muafiyet

492 sayılı Harçlar Kanununun 113. maddesinde harçların ödeme zamanı şu şekilde belirtiliyor;

Madde 113 – 

“Bu harçlar peşin olarak alınır. Yıllık harçlar, her yıl ocak ayının başında yıllık olarak tahakkuk ettirilmiş sayılır. Tahakkuk ettirilen harçlar ayrıca mükellefe tebliğ olunmaz ve ocak ayı içerisinde ödenir. Denetim kuruluşları yetkilendirme belgesi harçları ise kurumlar vergisi beyannamesi verme süresi içerisinde verilen bildirim üzerine, bağımsız denetim faaliyetlerinden elde edilen gayrisafi iş hasılatı esas alınarak tahakkuk ettirilir, tahakkuk ettirilen harçlar ayrıca mükellefe tebliğ edilmez ve mayıs ayı içerisinde ödenir.”
Bu madde kapsamında, kanunlar ile harçtan muaf kalan kişiler ile istisna edilen işlemlerden harç alınmıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz