Konut yada ihtiyaç kredileri sırasında ihtiyaç sahipleri, ödedikleri ücreti bilmeden dosya masrafı ödedikleri için iade isteyebilirler. Peki, kredi dosya masrafı iadesi nasıl alınır? Dosya masrafı iadesi için nereye başvurulur? Konut kredisi dosya masrafı iade alma!

Dosya masrafı iadesi için nereye başvurmak gerek?

Konut veya ihtiyaç kredileri alırken, tam olarak bilinmeyen dosya masrafları ücretlerinin iadesi alınabilmekte. Tüketici dernekleri girişimleri bakımından Yargıtay‘ın almış olduğu yeni karar gereğince bankaların ve diğer kredi veren kurumların tüketicilere açık bir ifade kullanmadan almış oldukları konut kredisi dosya masrafı ücretini iade etmeleri gerektiğini belirtti.

Dosya masrafı iadesi nasıl geri alınır?

Bankaya Konut Kredisi dosya masrafı iadesi için dilekçe gönderilmesi gerekmekte. Ayrıca tüketici Hakem heyetine bir dilekçe göndermelisiniz.

Kredi kullandığınız kuruluşa giderek bilgi alın ve belgeler üzerinden sizden alınan ücretin 1.161 TL’den aşağı olması durumunda bulunmuş olduğunuz yerin ilçe kaymakamlığında yer alan hakem heyetine dilekçeniz ile gitmeniz gerekiyor. Bu dilekçe üzerinden yapmış olduğunuz masrafların taraftan iadesini isteme hakkınız bulunuyor.

Tüketici Mahkemesine dilekçe gönderme:

Eğer bankanın size kesmiş olduğu ücret 1.161 TL’nin üzerinde ise Tüketici Hakem Heyetine değil, direk Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekiyor. Mahkemeden aynı şekilde bir dilekçe yardımıyla yapılmış olan masrafların iadesini talep etme hakkınız bulunuyor.

Her iki maddeden birini uygulayarak, üst seviye veya alt seviye olarak dosya masrafı ücretlerinizi geri alabileceğinizi unutmayın.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz