Son dönemde dolar kurunun yapılan tüm müdahalelere rağmen sürekli olarak yükseliş eğilimi göstermesi en çok yabancı yatırımcıya yarayacak gibi görünüyor. Konu ile ilgili olarak açı

Dolardaki Artış Yabancı Yatırımcılar İçin Büyük Avantaj 
Son dönemde dolar kurunun yapılan tüm müdahalelere rağmen sürekli olarak yükseliş eğilimi göstermesi en çok yabancı yatırımcıya yarayacak gibi görünüyor. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Teknik Yapı Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım dolar kurunda yaşanan artışın bir süredir Türkiye’den konut alımını durduran yabancı yatırımcıların yeniden Türkiye’ye yönelmesine neden olacağını dile getirdi. 
Dolar fiyatında yaşanan artışa bağlı olarak yabancı yatırımcıların yeniden Türkiye’ye olan ilgilerinin artacağını belirten Durbakayım aynı şekilde gurbetçilerin de yeniden konut yatırımı için alımlara başlamasının yakın olduğunu iddia etti. Yoğun konut alımı talepleri ile beraber artan dolar kuruna rağmen konut fiyatlarında aşırı bir yükselme olmayacağı beklenirken burada önemli olan nokta dolar kurunun kontrol altında tutulması ve konut alım taleplerinin yükselmesi. 
Yapılan dolar bozdurma kampanyası kapsamında dolar kurunun şimdiden düşmeye başlaması ve dövizini bozduran kişilerin emlak yatırımı yapmayı tercih etmesi de emlak sektörünün büyük oranda desteklenmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda İstanbul İnşaat Birliği Başkanlığı görevini de sürdüren Nazmi Durbakayım kısa vadeli portföy tercihleri değişen yatırımcıların emlak yatırımını tercih etmelerinin emlak yatırım fonlarına olan ilgiyi de arttıracağını vurguladı. Dövize endeksli konut fiyatı uygulaması Türkiye’de bulunmadığı için konut fiyatlarında hızlı bir yükseliş beklenmediğini belirten Durbakayım döviz kurunda yaşanan artışın yabancılar için ise indirim anlamına geldiğini sözlerine ekledi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.