Döviz Cinsinden Kira Artışı Nasıl Yapılır?

Taşınmaz mal kiralamalarında kira bedeli Türk Lirası üzerinden belirlenebileceği gibi yabancı para üzerinden de belirlenebiliyor. Özellikle de işyeri kiraları için döviz cinsinden kira bedeli belirlenmesi oldukça yaygın bir uygulama olarak öne çıkarken döviz cinsinden kira artışı içinde farklı uygulamalar bulunuyor. Peki, döviz cinsinden kira artışı nasıl yapılır?

Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?

Kira artışının belirlenmesi için uygulanan pek çok yöntem bulunmakta olup bu yöntemlerin belirlenmesinde farklı pek çok etken bulunmaktadır. Örneğin yıllık kira artış oranı ile ilgili olarak kira sözleşmesinde bir madde bulunuyorsa bu madde uygulanır. Yine kiranın ödendiği para cinsi de yapılacak olan oranın belirlenmesinde önemli bir etkendir. Çünkü yabancı para birimi ile ödenen kiralarda yıllık kira artışı 5 yıl boyunca yasaktır. Yani döviz cinsinden kira artışı için 5 yıllık bir zaman sınırlaması bulunmaktadır. Borçlar Kanunu kapsamında işlenen döviz cinsinden kira bedeli ödenmesi hususunda ise 5 yıllık süre dolmadan kira artışına kesinlikle izin verilmiyor.

5 Yılın Ardından Makul Bir Zam Yapılıyor

Döviz cinsinden kira bedeli ödeniyorsa 5 yıllık sürenin dolmasının ardından taşınmaz sahibinin kira bedeline zam yapma hakkı ortaya çıkıyor. Ancak zam yapılması hususunda 5 yıllık süre boyunca artan döviz kuru dikkate alınıyor ve döviz kurunda aşırı miktarda değerlenme varsa sınırlı bir tutarda zam yapılmasına izin veriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz