Döviz Yatırımı mı Konut Yatırımı mı?

Karlı ve akıllıca bir yatırım yapmak isteyenlerin, her türlü riski ve avantajı göz önünde bulundurarak adım atması gerekiyor. Döviz ve konut yatırımı ikileminde kalanlar, iki piyasanın da artıları ile eksilerini değerlendirip, kendilerine en uygun tercihi yapmalıdır.

Düzenli Gelir

 Konut yatırımını tercih edenler, satın aldıkları konutu kiraya vermeleri takdirinde kendilerine düzenli bir gelir sağlamış olur. Dövize yatırılan birikim ise her zaman harcanmaya hazır bir kaynak olup, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılıp eriyebilir. Döviz için vadeli hesap açmak mümkün olsa da dövizde düşüş yaşanası durumunda paranın değeri de düşecektir.

Riskleri Bilmek

Ekonomik, sosyal ve siyasal krizlere karşı oldukça hassas olan döviz piyasası, birçok riskin göz önünde bulundurulmasını gerektirir. Para piyasalarındaki iniş ve çıkışların göz ardı edilmemesi, örneğin dolara yatırım yapılmış ise doların yükseldiği bir dönemde paranın bekletilmesi gerekir. Dolar sabit seyrediyor fakat piyasalar gergin bir dönemde ise yine beklemek gerekiyor.

2017 yılının ilk altı aylık sürecinde dolarda gerçekleşen yükseliş, beklenenden daha uzun sürerek yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Dövizin düşük seyrettiği dönemlerde harekete geçip döviz alanlar, parayı tekrar Türk lirasına çevirmek istemeleri takdirinde dövizin düşük seyrettiği süreçle ilgili riskleri bilmelidir.

Piyasa Durumu

Konuta yönelik yatırım yapmayı tercih edenler, emlak piyasasının durumunu iyice gözden geçirmelidir. Piyasanın durgun olduğu zamanlar, bankaların faizleri düşüyor. Bu durum ise konut satın almak için bankadan kredi çekmek isteyenlere fırsat oluyor. Risk almak istemeyenler, dövizin yükselme ihtimaline karşı olarak krediyi Türk lirası ile çekmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz