Döviz Artışı Gurbetçileri Harekete Geçirdi

Döviz kurlarındaki artış ile hem yabancı gayrimenkul yatırımcıları hem de Türk gurbetçileri, yatırım yapmak için Türkiye’ye yöneldi. Realty-TR Dünya Başkanı Fatih Elibol, döviz kurlarındaki artışın; yatırımlara olan etkisi hakkında bilgi verdi.

Aylık Yüzde 23 Artış

Realty-TR Dünya Başkanı Fatih Elibol, Dolar ve Euro artışları sonucunda İngiltere, Avrupa ve Arap ülkelerinde yaşayan Türklerin yatırım yapma amacıyla harekete geçtiklerini belirtti. Fatih Elibol’un açıklamaları; “Son 3 ay öncesiyle kıyasladığımızda, ofislerimizi ziyaret edenlerin oranında önemli bir artış söz konusu. Bu kişilerin çoğunluğunu Türkiye’de gayrimenkul almak isteyen gurbetçiler ya da yakınları oluşturuyor. Çağrı merkezimize Türkiye genelinde ayda ortalama 300 kişi başvuruyor ve satın alma kaydıyla aradığı özellikleri bildiriyor. Bu temasların sonucuna baktığımızda geçtiğimiz yıla göre aylık yüzde 23 satın alma artışı görülüyor. Dövizdeki artış gurbetçilerin satın alma kriterlerini de yukarı çıkardı. 3 ay önce 300 bin liralık bir konut almak isteyen bir gurbetçi, aynı döviz bütçesiyle şimdi daha lüks bir konutu alıyor” şeklinde oldu.

Araplar Ordu’ya Yöneldi

Fatih Elibol, İstanbul ve İzmir’in, alımların arttığı şehirlerin başında geldiğini söyledi. Yatırımcıların aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’ni de yoğun olarak tercih ettiklerini belirten Elibol, “Yabancı fonların alımlarında yüzde 15’lik artış var. Arapların Karadeniz Bölgesi’ne olan ilgisi artarak sürüyor. Trabzon ile başlayan bu alakanın, son haftalarda Ordu’ya kaydığını net olarak gözlemliyoruz.” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz