Dövizle Kira Sözleşmesi Düzenleyenler Ne Yapacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar gereğince dövizle kira sözleşmesi yapılması yasaklandı. Yine aynı karar içerisinde devam eden dövizle kira sözleşmesi bulunan kişilerin bu sözleşmeleri 30 gün içerisinde Türk Lirasına çevirmesi zorunlu hale getirildi. Dövizle kira sözleşmesi yanı sıra dövizle gayrimenkul alım satım yapılması da yasaklanmış oldu. Peki, dövizle kira sözleşmesi düzenleyenler ne yapacak?

Piyasa Koşullarına Göre Dönüş Yapılmalı

Kararın açıklanması ilk önce büyük bir sevinç yaratırken yaşanan sevinç kısa sürede kargaşaya döndü. Bazı sözleşmelerde taşınmaz sahiplerinin 12 aylık ortalama adı altında geçerli kurlardan farklı rakamlar uygulamaya çalışması tepki toplarken ortak kararın emsal kira bedelleri üzerinden alınması tavsiye ediliyor.

Karar Resmi Gazete’de yayımlanmadan önce hali hazırda ödemesi devam eden kira sözleşmelerinin bu kapsama alınmaması bekleniyordu. Ancak daha sonra yayımlanan kararda mevcut sözleşmelere 30 gün içerisinde Türk Lirasına dönme zorunluluğu getirilmesi büyük tepki çekmiş ve kiracılar ile taşınmaz sahiplerini karşı karşıya getirmiş ve büyük bir kur savaşı yaşanmasına neden olmuştu.

Dövizli Kira Sözleşmesi İçin Geçici Madde

“Geçici madde 8- Bu Kararın 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz