Dövizle Yapılan Kira Sözleşmeleri Ne Olacak?

 

Döviz kurundaki gelişmeler nedeniyle hükümet, döviz ile yapılan kira sözleşmelerinin artık geçersiz olduğunu belirterek Türk Lirası değerinde yeniden sözleşme yapılmasına ilişkin kararı Resmi Gazetede yayımlamıştı. Peki, dövizle yapılan kira sözleşmeleri ne olacak?

13 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmasıyla döviz ile yapılan kira sözleşmeleri hükümet tarafından iptal edilmişti. Alınan karar neticesinde Türk Lirasının kıymetini koruma planlanmış ve bu nedenle özellikle kiralama süreçlerinin bundan sonra dövizle yapılmasının önüne geçilmek isteniyor. 32 Sayılı Kararda değişiklik yapılmasına ilişkin gelişmelerde vatandaşlar dövizle yapılan sözleşmenin ne olacağı hakkındaki sorulara cevap arıyor. Buna göre alınan kararla birlikte emlak sektöründe kiralama süreçleri artık döviz ile mümkün olmayacak.

32 Sayılı Karar’da değişiklik yapılmadan önce kira sözleşmelerini döviz cinsi üzerinden hesap ederek kira sözleşmesi yapan kişilerin hükümet tarafından yapılan sözleşmelerin iptali gerçekleşmesi sebebi ile eski sözleşmelerin TL cinsine dönüştürülmesi gerekiyor.

Kira Sözleşmesinde Son Tarih Ne Zaman?

 

İlgili kanun gereğince döviz ile kira sözleşmesi bulunan kişilerin Türk Lirası üzerinden sözleşmenin yenilenmesi gerekmektedir. 13 Eylül tarihinde işleme alınan ve 30 gün içerisinde yapılması gereken çalışmanın 13 Ekim 2018 tarihinde sonlanacağı duyuruldu. Buna göre sözleşmelerin bu tarih aralıklarında yenilenmesi gerekiyor.

Tarafların mecburi olarak uzlaşmasını gerektiren kararda döviz yerine yapının değerinde fiyatla Türk Lirası üzerinden yeni sözleşmenin yapılması gerekiyor.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz