Dükkân İkiye Bölünür Mü?

İnşaatı tamamlanarak kullanmaya hazır hale getirilen taşınmazların üzerinde kat mülkiyeti daire olarak kurulabileceği gibi aynı zamanda dükkân, mağaza, depo ya da mahzen şeklinde de kurulabilmektedir. Tapuda dükkân olarak kayıtlara geçen ve üzerinde kat mülkiyeti kurulan yapıların bazı durumlarda ikiye bölünmesi gerekebilir. Peki, dükkân ikiye bölünür mü?

Dükkânı İkiye Bölmek İstiyorum

Dükkânını ikiye bölmek isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken diğer kat maliklerinden onay almaktır. Kat maliklerinin bunun için dükkân sahibine onay vermesi durumunda resmi makamlara müracaat aşamasına geçilir. Yapılan bu değişikliğin kaçak kabul edilmemesi ve resmiyet kazanabilmesi için tapuda cins değişikliği gerçekleştirilmelidir. Bunun ilk adımı için ise belediyeye proje tadilatı yapılması ve ardından da cins değişikliğine gidilmesidir.

Tapuda Cins Değişikliği İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Cins değişikliği yapılacak olan dükkânın tapu aslı ve fotokopisi,
  • Dükkân tapusunun sahibinin ya da bu kişinin vekalet verdiği temsilcisinin resimli kimlik belgesi,
  • Belediye ya da valilikten alınan işlemin yapılmasına dair bir sakınca olmadığını gösteren yazı, bu yazının olmadığı durumlarda ise cins değişikliği yapılacak olan taşınmaza ait yapı kullanma izin belgesi,
  • Dükkân sahibinin varsa tüm hissedarların 1 tane son 6 aylık zaman dilimi içerisinde çekilmiş olan vesikalık resmi,
  • Bu evraklar ile beraber yapılan başvurunun ardından ilgili tapu harcı ve masraflarının ödenmesinin ardından cins değişikliği yapılarak dükkânı ikiye bölmek işlemi gerçekleştirilir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz