Dükkân Sahibi Ne Kadar Zam Yapabilir? 

Dükkânı olan kişilerin bu taşınmazı kiraya vermek istemeleri durumunda kira sözleşmesi yapmaları gerekiyor. Yapılan kira sözleşmesi hem dükkân sahibinin hem de bu taşınmazı kiralamak isteyen kişinin haklarını korumaya yönelik olarak düzenlenmektedir. Kira sözleşmesinin iptal edilmediği durumlarda ise kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmekte olup bu yenilenme işlemi taşınmaz sahibinin belirli bir oranda kiraya zam yapma hakkı elde etmesini sağlamaktadır. Peki, dükkân sahibi ne kadar zam yapabilir?

Dükkân Kira Zam Oranları 2017

Dükkân sahibinin ne kadar zam yapacağı konusunda sınırlama iki kriter üzerinden yapılmaktadır. Bunlardan ilki sözleşmede bununla ilgili bir madde yer alması durumudur. Yapılan kira sözleşmesinde yıllık kira zam oranı yazıyorsa bu durumda yenilenen kira sözleşmesinde bu oran otomatik olarak uygulanmalıdır. Ancak sözleşmede böyle bir maddeye yer verilmemesi durumunda dükkân sahibi borçlar kanunda yapılan yenilik sayesinde 2020 yılına kadar istediği oranda zam yapma hakkına sahip bulunuyor. 2020 yılından sonra ise işyeri sahiplerine de zam yapmaları konusunda ÜFE oranı sınırlaması getiriliyor.

Yani 2020 yılından sonraki sözleşmelerde işyeri sahipleri de dükkânlarına zam yaparken mutlaka ÜFE oranını aşmayacak oranları uygulamakla sorumlu tutulurken şu an için yapılan sözleşmelerde böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Bu nedenle yeni kira sözleşmesi yapan işyeri sahiplerinin sonradan tartışma yaşamamak adına mutlaka yıllık kira artış oranı için sözleşmede otomatik olarak yenilenmesi halinde uygulanacak olan zam oranlarını yazmaları öneriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz