Dükkan Tapulu Evde Oturmak

Taşınmaz mallar, tapuya tescil edildiği şekilde kullanılmalıdır. Fakat bazı dükkan tapılı bağımsız bölümlerin mesken olarak kullanılması mümkün.
Dükkan tapulu evde oturmanın yarattığı olumsuz sonuçlardan birisi, dükkan tapulu mesken için konut kredisi olanağının olmamasıdır. Bu durumda evi satın almak isteyen kişinin nakit olarak ödemesi gerekiyor. Ve alım-satım konusunda zorluk çıkartıyor.

Karşılaşılabilecek olan diğer olumsuz sonuç ise, diğer kat maliklerinin şikayeti üzerine söz konusu dükkan tapulu dairenin, dükkana dönüştürülmesinin istemi. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı takdirde dükkanın meskene çevrilebilmesi için kat maliklerinden izin alınması gerekiyor. Ve daha sonrasında tapuda cins değişikliği işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.
Tapuda cins değişikliği, taşınmazın yapısız halde iken yapılı hale, yapılı halde iken yapısız hale,  bağ, bahçe ve benzeri halde iken arsa ve arazi haline dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işleme deniyor.

Tapuda Cins Değişikliği İçin Gerekli Olan Belgeler;

– Cins değişikliği istenen taşınmaz malın tapu senedi veya tapu kayıt örneği,
– Yapısız iken yapılı hale gelen taşınmazlarda yapı kullanma izni veya belediye ya da valiliğin yazısı,
– Tapuda kayıtlı malik veya hissedarların kimliği, vekillerin vekaletnamesi ve kimliği,
– Malikin temsilcisi vasi ve kayyım ise mahkeme kararı ve kimliği veli ise vukuatlı nüfus kayıt örneği,
– Talep sahibi şirket, vakıf, dernek veya kooperatif temsilcisi ise yetki belgesi ile kimliği,
– Malik ölmüş ise talepte bulunan mirasçıların adlarına intikal işlemini yaptırmış olmaları gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz