Dükkan Tapusu Ev Tapusuna Nasıl Çevrilir?

Dükkan olarak kullanılan alanlar bir süre sonra çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle kapatılabiliyor ya da iş yeri sahibi tarafından farklı bir amaçla kullanılmak için tapu değiştirme işlemleri yapılabiliyor. Dükkan tapusu genellikle ev tapusuna çevrilmek isteniyor ve iş yeri sahipleri bu konuda hakkında ne yapacaklarını bilmiyorlar. Dükkan tapusu nasıl ev tapusuna çevrilir dilerseniz bunu birlikte öğrenelim! Eğer ki kat malikleri ile bir bağlantınız varsa her kişiden ayrı ayrı izin almanız gerekiyor ve onay verildikten sonra tapuyu ev tapusuna çevirme işlemleri başlıyor… Tapu dairesine başvuru ile birlikte cins değişikliği işlemleri de başlıyor, peki cins değişikliği olarak kastedilen nedir?

Cins değişikliği tam anlamıyla dükkan ya da farklı meskenlerin çevrilme işlemlerine verilen addır. Genellikle dükkanlar ev olarak değiştirilmek isteniyor bu yüzden işlemler de buna göre yapılıyor. Tapu üzerinde yapılacak bazı oynamalar ve gerekli resmi imzalar ile birlikte dükkan tapusu ev tapusuna dönüştürülebiliyor. Bu süreç 1 hafta kadar sürebiliyor ancak resmi imzaları hızlandırma gibi bir durum söz konusu ise daha kısa sürede işlemlerin sona ermesi de mümkündür. Bu işlemler için sizlerden bazı belgeler istiyor ve bu belgeleri de sizler için listeledik:

  • Elinizde olan tapu ve senet
  • Kimlik
  • Belediye ve valilikten alınmış yazılı bir belge, bu belge yapının tapuda dönüştürülebileceğine dair onay veren belge niteliği taşımaktadır ve tapunun cins değişikliğinde herhangi bir engel olmadığının resmidir.
  • Gayrimenkul sahibine ait vesikalık fotoğraf(Adet bilinmiyor)

Bu belgeler ile birlikte ilgili kuruma başvurduğunuz andan itibaren süreç başlıyor ve süreç sonunda tapunun gerekli dönüştürme işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği haberi de çok geçmeden tarafınıza ulaşıyor diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz