Dükkan Tapusunu Daire Tapusuna Çevirmek

Bazı binalarda bulunan daireler, projede ve tapu üzerinde dükkan olarak kayıtlı olabiliyor. Fakat söz konusu durum usulüne uygun değil ise bazı cezalar meydana gelebiliyor.

Dükkan Tapulu Daire

Proje ve tapu üzerinde dükkan olarak kayıtlı olan fakat daire olarak kullanılan bağımsız bölümler bulunabiliyor. Bu durum usulüne uygun bir şekilde yapılmaz ise bazı cezalar meydana gelebiliyor. Apartmanda bulunan diğer kat malikleri tarafından şikayet edilmesinin ve ceza alınmasının önüne geçmek adına dükkan tapusunun daire tapusuna dönüştürülmesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için de apartmandaki diğer kat maliklerinden onay almak ve cins değişikliği işlemini yapmak gerekiyor.

Tapuda Cins Değişikliği

Tapuda cins değişikliği, taşınmazın yapısız halde iken yapılı hale, yapılı halde iken yapısız hale,  bağ, bahçe ve benzeri halde iken arsa ve arazi haline dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işleme deniyor.

Cins değişikliği işlemi için gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor;

– Cins değişikliği istenen taşınmaz malın tapu senedi veya tapu kayıt örneği,
– Yapısız iken yapılı hale gelen taşınmazlarda yapı kullanma izni veya belediye ya da valiliğin yazısı,
– Tapuda kayıtlı malik veya hissedarların kimliği, vekillerin vekaletnamesi ve kimliği,
– Malikin temsilcisi vasi ve kayyım ise mahkeme kararı ve kimliği veli ise vukuatlı nüfus kayıt örneği,
– Talep sahibi şirket, vakıf, dernek veya kooperatif temsilcisi ise yetki belgesi ile kimliği,
– Malik ölmüş ise talepte bulunan mirasçıların adlarına intikal işlemini yaptırmış olmaları gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz