Dükkanlar İçin Emlak Vergisi Oranı Nedir?

Emlak vergisi hesaplamaları, gayrimenkulün türü baz alınarak, malın değeri ve emlak vergisi oranı doğrultusunda yapılıyor.

Dükkanlar İçin Ödenen Emlak Vergisi Tutarı Nedir?

İşyerleri ve dükkanlar için ödenme zorunluluğu bulunan emlak vergisi oranları, büyükşehirlerde binde dört olarak baz alınırken, diğer belediyelerde ise binde iki olarak işleniyor. Vergi ödemesi geciktirildiği takdirde, geciktirilen ger ay için emlak vergisi cezası da ekleniyor. Vergi ödemesinin geciktirildiği her ay için, %1,40 oranında gecikme zammı ekleniyor.

Emlak vergisi borcunuzu 500 TL olarak ele alırsak, %1,40 olarak eklenen zam, geciktirilen her ay için 7 TL olarak ekleniyor. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ne göre gayrimenkuller için ödenecek olan emlak vergisine %3,83 oranında zam eklendi. Her yıl iki taksit halinde ödenen vergilerin ilk taksiti, 1 Mart ile 31 Mayıs arasında iken; ikinci taksiti ise, 1 Eylül ve 30 Kasım tarihleri arasında ödenmek zorunda.

Gayrimenkul sahibi ya da intifa hakkı sahibi söz konusu ise onlar ödemekle yükümlü olurken, ikisinin de olmadığı takdirde, gayrimenkulden tasarruf edenler emlak vergisini ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz