Dumankaya ve Fi Yapı’da Mağduriyetler Giderilecek

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yaptığı açıklamalar ile TMSF’ye devredilen Dumankaya ve Fi Yapı hakkında bilgi verdi. Canikli, mağduriyetin giderileceğini müjdeledi.

Satılacak ya da Devlete Geçecek

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ ile ilişiği bulunduğu yönünde iddiaların olduğu ve TMSF’ye devredilen şirketlerin halen devam etmekte olan mahkeme sonucuna göre ya satılacağını, ya da devlete geçmesi yönünde karar verileceğini söyledi. Dumankaya ve Fi Yapı gibi firmalar için yarım kalan inşaatlardan dolayı meydana gelen mağduriyetlerin de giderileceğini bildirdi.

Suçlu Bulunan Şirketler Devlete Geçip Satılacak

Nurettin Canikli, yaptığı açıklamalar ile terör örgütlerine finansman sağladığı yönünde karar verilen şirketlerin devlete geçip satılacağını, suçlu olmadığı yani örgütlere finansman sağlamadığı tespit edilen şirketlerin ise sahiplerine iade edileceğini söyledi. Canikli’nin sözleri;

“TMSF’ye devredilen şirketleri baştan beri kayyum sıfatıyla yönetiyoruz. Orada sıkıntı şöyle başladı: FETÖ bağlantısı nedeniyle çok sayıda firmaya kayyum atanması söz konusu olunca bu şirketlerin yönetim sorunu gündeme geldi… Sonuçta bu şirketlerin yönetilmesi gerekiyor. Biz bu şirketleri mahkeme sonuna kadar yöneteceğiz. Mahkeme yargılama sonunda ya suçlu bulur, bu şirketler üzerinden terör örgütlerine finansman sağlandığı şeklinde karar verir; o zaman devlete geçer ve sonra satılır. Ya da şirketler üzerinden terör örgütlerine finansman sağlanmadığı şeklinde tespiti olur, o zaman da sahiplerine iade olur.” şeklinde oldu.

TMSF Bünyesinde 858 Şirket Bulunuyor

Canikli’nin verdiği bilgilere göre, TMSF’nin bünyesinde 858 şirket bulunuyor. Devredilen şirketlerin aktif büyüklüğü 4,5 milyon TL iken, öz kaynakları 18,1 milyar TL tutarında oluyor. TMSF, 674 sayılı ve 15 Ağustos 2016 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince, terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeni ile satışa konu olan varlıklarda kayyum olarak görevlendirilmişti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz