Dünyaca Ünlü 10 Kadın Mimar ve Başarılar

Tüm dünyada kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde de pek çok organizasyona konu oldu. Ataerkil bir toplumda yaşamak zorunda bırakılan kadınların kariyer yapmaları da erkeklere göre çok daha zor oluyor. Mimarlık alanında kariyer yapmayı başaran 10 ünlü kadın ve eserleri;

  1. Zaha Hadid

İngiltere vatandaşı olan Irak asıllı Zaha Hadid 31 Mart 2016 tarihinde Miami’de geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti. Dekonstrüktivist mimari alanının en önemli temsilcileri arasında yer alan Hadid özgeçmişinde onur belgeleri ve imparatorluk nişanları gibi pek çok önemli başarı bulunduruyor. Eserleri arasında ise Londra’da yer alan Aquaric Centre, Glasgow’da yer alan Riverside Ulaştırma Müzesi, Zaragoza şehrinde bulunan Köprü Pavyonu gibi çok sayıda dünyaca ünlü yapı bulunuyor.

  1. Julia Morgan

Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan Ecole de Beaux-Arts kraliyet mimarlık akademisinden mezun olan ilk kadın olma başarısını gösteren Julia Morgan 1872 doğumludur. Kadınlara yönelik hizmet veren pek çok binanın inşaatını üstlendi ve başarı ile tamamladı. Aynı zamanda AIA altın madalya ödülünü kazanan ilk kadın olma başarısını da gösterdi.

  1. Münevver Belen

Türkiye’de ilk yüksek kadın mimar unvanını kazanan Münevver Belen aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olmayı başaran ilk kadın mimardır. Türkiye’nin ikinci kadın mimarı olan Leman Cevat Tomsu ile beraber sayısız esere imza attı.

  1. Leman Cevat Tomsu

Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olduktan sonra Münevver Belen ile beraber ortak çok sayıda mesleki çalışma düzenledi. İstanbul Teknik Üniversitesinde akademisyen olarak ta görev aldı. Şehircilik konusunda çok sayıda başarılı projeyi hayata geçirdi.

  1. Anne Tyng

Çin doğumlu olan Anne Tyng Harvard Üniversitesinin mimarlık bölümünden mezun olan ilk kadındır. 2011 yılında hayata gözlerini kapatana kadar bu alanda çok sayıda eseri hayata geçirdi ve başarılı projelere imza attı.

  1. Norma Merrick

Afro-Amerikanlı ilk lisans sahibi mimardır. Aynı zamanda Amerikan Mimari Enstitüsü kapsamında eğitim almaya hak kazanan ilk Amerikan vatandaşı Afro-Amerikalıdır.

  1. Lina Bo Bardi

Sao Paolo Museum of Art binasının mimarı olan ve bu sayede dünyaca ünlü mimar olma başarısını gösteren Lina Bo Bardi vatandaşı olduğu Brezilya’da mobilya tasarım anlayışını baştan yaratmıştır.

  1. Mualla Eyüboğlu

Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Fakültesi mezunları arasında yer alan Mualla Eyüboğlu Topkapı Sarayı restorasyon çalışmalarını üstlenmiştir ve yaşamı boyunca köy enstitülerinde görev almıştır.

  1. Cahide Tamer

Restorasyon alanında oldukça fazla ses getiren sayısız projeye imza atan Cahide Tamer aynı zamanda ülkemizin ilk kadın mimarları arasında yer almaktadır. Eğitimi boyunca Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü bünyesinde eğitim veren Hakkı Eldem tarafından dersler aldı.

  1. Harika Alpar Söylemezoğlu

Bruno Taut ve Sedat Hakkı Eldem gibi döneme damga veren ünlü öğretmenlerden Güzel Sanatlar Akademisi bünyesinde ders aldı. Meslektaşı olan ünlü mimar Kemali Söylemezoğlu ile evlendi ve başarılı çalışmalara imza attı. Sık sık kadın mimarlara yapılan negatif ayrımcılıktan şikâyetçi oldu.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz