Dünyanın En Büyük İkinci Müteahhidi Türkiye Oldu

“Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” 2016 listesi açıklandı. 2015 yılında açıklanan listede Türkiye’den sadece 40 müteahhitlik firması yer alırken açıklanan yeni listede büyük bir sıçrama yaparak 65 firma ile ikinciliğe yükselme başarısını gösterdi. Türk inşaat şirketleri yaşanan ekonomik kriz ve dalgalanmalara rağmen büyümeye devam ederken yurt dışında tamamlanan inşaat projelerinden elde edilen gelir toplamı ise 25.6 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Rönesans İnşaat Birinci Oldu!

Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri olan ve yurt dışında gerçekleştirdiği büyük projelerle sıklıkla adından söz ettiren Rönesans İnşaat açıklanan listede birincilik koltuğunu kimseye kaptırdı. “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde en üst sırada Rönesans İnşaat yer alırken bu firmanın ardından ikinciliği Polimeks ve üçüncülüğü ise Enka İnşaat aldı.

Sektör Daralırken Türk Şirketler Büyüdü 

Açıklanan listeyi değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün yaşanan daralmaya rağmen Türk müteahhitlik firmalarının yaşadığı çıkışın büyük bir başarı olduğunu belirtti. Yenigün “Listede yer alan toplam firma sayısı itibari ile Türkiye 46 firma ile Çin’in arkasından dünyanın en büyük ikinci müteahhidi olma başarısını göstermiş durumda. Üstelik yaşanan bu başarı çeşitli nedenlere bağlı olarak küresel inşaat sektöründe yüzde 13 daralma yaşanmasına rağmen elde edilmiş bir başarıdır. Sayı olarak yaşanan artışa ek olarak Türk inşaat firmalarının toplam gelir içerisinden aldıkları payda da büyük bir oranda yükseliş var” dedi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz