Kamu bankalarının faiz oranlarını aşağı çekmesiyle beraber sektörde yer alan temsilcilerin 0,99 faiz ve 120 ay vadeli konut kredisinde 45 bin TL ceplerinde kaldığı ifade ediliyor. Aşağı çekilen kredi oranlarını ev fiyatlarına yansıtan birçok uyanık ev sahibi de piyasada yer alıyor.

Kamu bankalarının başlatmış olduğu ve katılım bankalarının da bu konuda destek sunduğu konu kredi faizlerinde oranların aşağı çekilmesi vatandaşları sevindirdi. 0,99 faiz ile konut sahibi olmak için çoğu kişi inşaat firmalarını ve emlakçıların kapısını çalmaya başladı. Ancak bilmeniz gereken önemli bir durum var.

Vatandaşlar ayağa kalktı!

Faiz indirimlerini emlakçıların uzun zamandır beklemiş oldukları ifade edilirken, 1 yıldır esnafların iş yapamadığı ortaya çıktı. Bu oranlar ise piyasayı azda olsa canlandıracak gibi duruyor.

Sektör resmen ağlıyordu!

İndirim kararından önce faiz oranları çok fazla yüksekti ve konut satışlarının neredeyse satılmıyor denilecek kadar az olması kötü bir durumdu. İnen faiz oranları ile beraber esnaflar canlandı, vatandaşlar ise konut alma peşine düştü.

45 bin TL cepte kalıyor!

Faiz indirimi sonrası kredi kullananların 0,99 ile 100 bin TL’lik bir konut kredisinde 10 yıl ödemeleri gereken 116 bin TL faiz bedeli artık 71 bin TL’ye kadar düşüyor. Bu bakımdan iki oran arasında 45 bin TL faiz bedelinin vatandaşların cebinde kalacağı vurgulandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz