Düzce Üniversitesinde çalışma yürüten akademisyenler, tavukçuluk sektöründe tavukların altına serilmek için kullanılan pirinç kabuğuyla, katma değeri yüksek ve yanmazlık özelliğine

Düzce Üniversitesi Akademisyenleri Yanmayan İnşaat Malzemesi Geliştirdi!
Düzce Üniversitesinde çalışma yürüten akademisyenler, tavukçuluk sektöründe tavukların altına serilmek için kullanılan pirinç kabuğuyla, katma değeri yüksek ve yanmazlık özelliğine sahip aynı zamanda suya dayanıklı olan lif levha geliştirdi.
Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Subaşı, geliştirdikleri ürünün bölme duvar elemanlarında, tavan ve döşeme kaplamalarında ve suya dayanıklı olması sebebiyle de bina dış cephe kaplamalarında olmak üzere farklı yüzey görüntülerine, dokularına sahip olabilecek şekilde üretilebileceğini belirtti.
Pirinç kabuğunun ülkemizde yeteri kadar değerlendirilmediğinin altını çizen Serkan Subaşı, ürünü katma değeri yüksek bir hale getirerek, levha üzerinde inşaat sektörü için kullanıma sunulacak şekilde hazırladıklarını da belirtti. Tamamen yerli bir ürün olduğunu, söz konusu ürünün bileşenlerinde herhangi bir yabancı madde bulunmadığını da ekledi.
Serkan Subaşı’nın patent süreci ile ilgili açıklamaları ise, “Pirinç kabuğu içinde bulundurmuş olduğu bileşiklerden dolayı alev almayan bir özelliğe sahip. Bu özelliğinde yola çıkarak pirinç kabuğunun, çimentolu lif levha üretiminde kullanılabilirliğini araştırdık. Proje kapsamında aslında birden fazla ürün elde ettik. Temelde A1 sınıf yanmaz ürün elde etmek ve beraberinde hafif, ısı yalıtma değeri bakımından da iyileştirilmiş bir ürün elde etmeyi amaçlamıştık. Proje sonunda elde ettiğimiz ürünlerden, ‘Pirinç Kabuğu Katkılı Yüksek Performanslı Lif Levha’ ile patent başvurusunu gerçekleştirdik. Bu başvurumuz Mart ayı başında İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’17) üçüncülük ödülü almaya hak kazandı. Patentle ilgili inceleme süreci de devam ediyor.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.