Piyasanın bozulmasından dolayı, ödemelerin aksaması ve mal sahiplerin boş kalma korkusundan dolayı, 2019 yılında kiralara zam yapılmadı.  Özellikle iş yerlerinde %20’lere varan bir indirim söz konusu oldu. Ekonomi sağlığının bozulmasıyla hükümet, herkesi sevindirecek birçok tedbir almaya başladı. Tabii ki bu durum alışverişleri de etkiliyor. Özellikle ev sahibi ve kiracı ilişkilerinde durum çok güzel bir hale geldi. Kirasını aksatmayan kiracılar artık daha kıymetli. İş yerlerinde kira indirimleri yapan birçok mülk sahibinin olduğu doğrulandı. Emlakçılar ise “tahsilatların akmaması için” hatta “boş kalmaması içinyüzde 20‘ye varan kira indirimleri uyguladıklarını belirtiyor.

Kiracı memnun, Satıcı memnun!

Elçi Gayrimenkul AŞ Kurucu Ortağı Selçuk Hiçdurmaz, son yaptığı açıklama ile birlikte, mülk sahiplerinin sırf kiracılarını kaybetmemek için zam yapmaktan kaçınıyor. Korkunun sebebi ise zamma karşılık kiracının mülkten ayrılması ve mal sahibinin belli bir süre kiracı bulamaması durumu ön planda bulunuyor. Zaten boş dairelerin çok fazla olması bir diğer korku oluyor. Yani alternatif çok fazla, kiracı sayısı ise az. İş yeri kiraları ise, piyasanın bozulmasıyla iş hacminin düşününü ele alırsak, kiraları ödemek artık çok zor. Bu bakımdan yüzde 20’ye varan bir iskonto uygulandığı görülüyor. Artık düzenli ödeme yapanlar çok şanslı, mal sahipleri düzenli olanın yanında.

Banka Kayıtları Önem Taşıyor!

Kiracılar, yeni mülk kiraladığı zaman, banka kayıtlarını bir nevi delil olarak gösteriyor. Düzenli kira ödemelerini gösterenler, indirimden veya zamsız kiralardan daha rahat faydalanabilir. Bu delil hem Emlakçı hem de mülk sahiplerine çok fazla gösterilmeye başlandı. Zaten mal sahipleri az olsun ama sürekli gelsin düşüncesiyle hareket ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz