E Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Alırım?

Soyağacı Sorgulama ve Miras Sorgulama işlemleri gibi son derece e-Devlet kanalı ile sunulan hizmetler çeşitlenmeye devam ederken bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin sayıları da artıyor. Sunulan e-Devlet hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin ise tek yapmaları gereken e-Devlet şifresi ile sisteme girmeleri oluyor. Peki, “e-Devlet şifremi unuttum, nasıl alırım?” diyen kişilerin ne yapması gerekiyor?

e-Devlet Şifresi PTT’den Nasıl Alınır?

Her geçen gün yaygınlaşan PTT şubeleri üzerinden sadece kimlik belgenizi ibraz ederek PTT şifresi zarfı tarafınıza teslim edilecektir. PTT e-devlet şifre zarfı ücreti olarak 2 lira bedel tahsil edilmektedir. Bu zarfın üzerinde yazan şifrenizi ilk giriş yaptığınız anda değiştirerek kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak mobil imza, internet bankacılığı, yeni T.C kimlik kartı ya da elektronik imza kanallarından birini kullanıyorsanız bu durumda bu yöntemlerden birini kullanarak ta e-devlet şifresi olarak bunları kullanıp sisteme girmeniz mümkündür.

e-Devlet Şifremi Unuttum

Şifrenizi unuttuysanız bu durumda yeni şifrenizi yeniden PTT şubeleri üzerinden almanız mümkündür. Şifremi unuttum diyerek PTT şubelerine başvuruda bulunmanız durumunda 4 lira bedel ödemeniz istenecektir. Buna ek olarak internet bankacılığı, mobil imza ya da elektronik imza kanallarını kullanarak e-devlet şifrenizi yeniden oluşturabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha önce e-devlet sistemine cep telefonu ya da mail adresinizi kaydettiyseniz bu durumda bu kanallar üzerinden yeni şifre belirleme imkânınız bulunmaktadır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz