e-Devlet Üzerinden BAĞ-KUR Borcu Nasıl Sorgulanır?

Çalışan herkesin ortak hayali biran önce emekli olabilmek ve çalışma mecburiyetinden kurtulmaktır. Ancak emeklilik hakkının kazanılabilmesi için kanunlarla belirlenen emeklilik yaşı ve prim gün sayısı gibi bazı kriterlerin tamamlanmış olması gerekir. Prim borcu ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır ancak bazı durumlarda bu borcun gecikmeli olarak ödenmesi de söz konusu olabilmektedir. Yaşanan bu gecikmeler sonucunda sigortalının prim borcu ortaya çıkar. BAĞ-KUR üzerinden ödeme yapan kişiler için BAĞ-KUR borcu bulunup bulunmadığı e-devlet üzerinden yapılan borç sorgulama işlemleri ile öğrenilebilmektedir.

e-Devletten Bağkur Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkur borç sorgulama e devlet şifresiz olarak yapılamamaktadır. Yani bu işlemi gerçekleştirebilmek için mutlaka öncelikle e devlet şifresi almanız gerekir. PTT şubeleri üzerinden bu şifreyi temin edebileceğiniz gibi bankaların internet şubesi hizmetlerinden yararlanıyorsanız internet şubesine giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan linke tıklayarak e devlet sistemine geçiş yapmanıza olanak sağlanmaktadır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra;

  • Açılan pencerede arama bölümüne Bağ-Kur borç sorgulama yazarak arama yapın ya da direkt olarak menüden SGK hizmetleri bölümüne giriş yapın.
  • Gerçekleştirilen yeni düzenlemeler sonucunda artık Bağ-Kur yerine 4B grubu kullanılmaktadır. Buradan 4B(Kendi Nam ve Hesabına Çalışanlar) Hizmetleri grubunu seçin ve altta yer alan 4B Borç Durumu bağlantısını seçin. Bu linki tıkladığınız anda 4B sicil kaydınız varsa yani Bağ-Kur’luysanız bu durumda borcunuz varsa tüm borçlarınız ekranda listelenecektir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz