E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her geçen gün sistem üzerinden sunduğu hizmetleri çeşitlendirmeye devam eden e-devlet soyağacı sorgulama hizmetinin ardından miras sorgulama bölümünü hizmete soktu. Kısa bir sürede olsa e-devlet sisteminin kilitlenmesine neden olan soyağacı sorgulama hizmetinin ardından e-devlet çok daha fazla ilgi görmesine kesin gözü ile bakılan miras sorgulama hizmetini devreye soktuğunu duyurdu. Peki, e-devlet üzerinden miras sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet Vatandaşın Hayatını Kolaylaştırmaya Devam Ediyor

Sigorta dökümü alma, askerlik tecil belgesi sorgulama ve soy ağacı sorgulama hizmetlerinden sonra e-devlet vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görecek yepyeni bir hizmeti daha devreye soktu. Miras sorgulama hizmeti ile beraber artık kişiler kendilerine kalan bir miras olup olmadığı bilgisine çok daha kolay bir şekilde ulaşacak. Hizmetten yararlanmak için e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “miras sorgulama” yazmanız yeterli oluyor.

Adalet Bakanlığı Üzerinden Sorgulama Yapabilirsiniz

Miras Sorgulama yazdığınız anda zaten sistem sizi otomatik olarak Adalet Bakanlığı sekmesine yönlendirecek. Bu bölümden “veraset ilamı sorgulama” alanına geçiş yaparak sorgulama yapmanıza izin veriliyor. Yönlendirilmiş olduğunuz alandan sorgulama yapmak için ise miras bırakan kişinin T.C kimlik numarasını girmeniz gerekiyor. Bunun ardından sorgula tuşuna basarak kimlik numarasını girdiğiniz kişiden size kalan bir miras olup olmadığı bilgisi ekranda gösteriliyor. Miras kaldıysa buna göre sonraki işlemleri yaparak bu mirası alabiliyorsunuz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz