E-Terkin sayesinde aynı hakkı sonlandırmak adına tapu sicilinde düzeltme işlemleri bundan böyle elektronik cihazlarda yapılabilecek. Bu uygulama ile beraber Tapu işlemleri dahada basitleşiyor.

E-terkin nedir?

Ayni hakları sonlandırmak adına tapu sicilinde yapılan düzeltme işlemlerine terkin işlemleri deniyor. Bu işlemler tapu müdürlüklerinde kişilerin gidip görevliler ile düzeltmesi sonucu gerçekleşiyordu. Ancak e-terkin uygulaması ile tapu müdürlüklerine gitmeye gerek kalmayacak.

E-terkin uygulaması sayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kuruluşu olarak bilinen Tapu Kadastro müdürlüğü bankaların düzenlemiş olduğu ipotek terkin taleplerini elektronik şekilde gerçekleştiriyor.

Kanun kapsamında, kamu kurum ile kuruluşları ve nitelikte olan meslek kuruluşları ile mahkemeler dahil icra müdürlüklerinden bankalara kadar tüzel kişiler tarafınca düzenlenmiş olan ayni yada kişisel hakları bitirecek olan belgeler, tapu işlemi için gidip ibraz edilemez. Bu belgelerin kanuna göre müdürlüklere tebliği yapılmalıdır. Bunlara ek olarak tapu işlemlerinde düzenlenen belgelerin silinti veya kazılmış olarak düzenlenmesi yapılamaz. Böylelikle ipotek terkinleri uygulama ile çok daha güvenli oluyor.

Ayrıca tapuda yapılan yeniliklerin kişilerin işlemlerini çok daha basitleştireceği düşünülüyor. Hem terkin hem de haciz işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek ve yaşanan olumsuzluklar daha da azalacak. Tapu müdürlüklerinde kişilerin bekleme sürelerine de katkı sağlayacak bu uygulama sıra sayısını da düşürecek. Bu yeni sistem ile beraber personellerin ve vatandaşların tapu işlemlerine olumlu bakış açısını getireceği amaçlanıyor.

Sizlerinde bu konu hakkında sormak istedikleri olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz