Ecrimisil Bedeli Hesaplamasında Neler Dikkate Alınır

/ 8 Kasım 2017 / 1.404 / 1 Yorum
Ecrimisil Bedeli Hesaplamasında Neler Dikkate Alınır

Ecrimisil Bedeli Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Hazine Müsteşarlığı mülkiyetinde olan taşınmazların idarenin izni olmaksızın gerçek veya tüzel kişilerce işgal / tasarruf edilmesi nedeni ile ilgili idarenin zararı olup olup olmadığına ve bu zararda işgalci konumunda bulunan kişinin bir kusuru bulunup bulunmadığına bakılmaksınız idarenin talep ettiği tazminat tutarına Ecrimisil Bedeli adı verilmektedir. Bu tazminat bedelinin hesaplanmasında uygulanan esaslar 336 sıra numaralı Milli Emlak Genel Tebliği içerisinde belirlenmektedir.

Ecrimisil Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Ecrimisil bedeli hesaplamasında Hazinenin kendisi tarafından kiraya verilen, irtifak hakkı tesis edilen veya da Hazine tarafından kullanma izni verilen alanlar bu uygulamanın dışında tutulur. Hesaplamada ilk olarak taşınmaz tespit tutanağı hazırlanır. Bu tutanağa uygun olarak işgalen kullanılan alanlar için en fazla geriye dönük olarak 5 senelik zaman dilimini kapsayacak şekilde kurulan bedel tespit komisyonu Ecrimisil tespit ve takdirini gerçekleştirerek bedel belirler.

Ecrimisil Bedeli Hesaplamasında Neler Dikkate Alınır?

Hesaplama için dikkate alınan en önemli verilerden biri de işgalin hangi tarihte başladığının belirlenmesidir. Yine işgal edilen taşınmazın sahip olduğu toplam yüzölçümü ve kullanım amacı da takdir komisyonu tarafından dikkate alınan önemli bilgiler arasında yer almaktadır. Kararın alınmasında çoğunluk kararı gerekir. Toplanan komisyon durumun tespit edilmesinin ardından en geç 15 gün içerisinde karar vermelidir. Yine taşınmazların tespitlerinin her takvim yılı içerisinde en az 1 kere yapılması zorunludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler

Ecrimisil Bedeli Hesaplamasında Neler Dikkate Alınır (1 Yorum)

  1. 2012 -2014 yılları arasında ödediğim milli emlak encimsel bedeli 34826tl aylık 1516tl fakat 2014 2017 ye kadar ecrimsil bedeli 228955 tl aylık 6357 tl geriye dönük senelerin yüksek aylık olması kanunmudur saygılar