Ecrimisil Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Taşınmaz üzerinde haksız bir şekilde yaşanan işgallerin sona erdirilmesi için açılan davalara ecrimisil davası adı verilmektedir. Davacı olan tarafın rızası olmaksızın davalı tarafın kötü niyetli davranışının olması durumunda ecrimisil davası açılmaktadır. Peki, ecrimisil davalarına hangi mahkeme bakar?

Ecrimisil Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Taşınmaz üzerinde haksız bir şekilde işgal yapan kişilere açılan davaya ecrimisil davası adı verilmektedir. Genelde mülkiyeti Hazine’ye ait olan taşınmazların işgal edilmesi nedeni ile açılmaktadır. Bu taşınmazın kullanılması nedeni ile ortaya çıkan menfaatin para ölçülerinde takdir edilerek tazminat belirlenmesine ecrimisil adı verilmektedir. Söz konusu dava, davaya konu olan taşınmazın adres olarak bağlı olduğu yer mahkemesine açılmaktadır.

Ecrimisil Dava Dilekçesi

……… HUKUK MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİNE

DAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU : … TL ecrimisil talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Müvekkile ait bulunan …mevkiindeki arsa müvekkilin bilgisi ve izni dışında Davalı tarafından haksız olarak el atmaya uğramış ve davalı aleyhine açmış olduğumuz el atmanın önlenmesi davasıyla …Asliye Hukuk Mahkemesi …sayılı ilamıyla müdahalenin men’ine karar vermiştir.

2- Ancak Davalının işbu taşınmazı elinde bulundurduğu süre boyunca taşınmazdan halı saha olarak yararlandığı , halı sahayı saatlik olarak kiraya verdiği ve hatırı sayılır bir kazanç sağladığı tarafımızca öğrenilmiştir. Bu nedenle davalının bu arsayı iki yıl boyunca kullandığı ve bu süre içerisinde tahmini …YTL. kazanç sağladığı tarafımızca belirlendiğine göre; müvekkilin ecrimisil hakkı dolmuş olduğundan iş bu davayı açmak zorunda kaldık. H. NEDENLER : TMK, BK ve ilgili mevzuat.

  1. DELİLLER :…Asliye Hukuk Mahkemesi …sayılı ilamı, tapu senetleri, tanık anlatımları, bilirkişi incelemesi ve ikamesi mümkün her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM :Davalının haksız olarak elinde bulundurduğu süre ile işbu arsadan haksız olarak elde ettiği kazançtan müvekkilin taşınmazdan yararlanamaması nedeniyle toplam …TL ecrimisil bedelinin davalıdan yasal faizi ile birlikte tahsiline yargılama giderlerinin ve ücreti vekaletin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygıyla müvekkil adına arz ve talep ederiz.

…/…/…. DAVACI VEKİLİ

Av.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz