Ecrimisil Ödenen Yerler İçin İmar Barışına Başvurulur Mu?

/ 6 Temmuz 2018 / 2.640 / 5 Yorum

Ecrimisil Ödenen Yerler İçin İmar Barışına Başvurulur Mu?

İmar Barışı Başvurular ve Tarihleri

İmar barışı bilindiği gibi 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan mevzuata aykırı yapılar için bir kurtuluşu işaret ediyor diyebiliriz. Nitekim imar barışı ile beraber özellikle kaçak olarak yapılmış olan yapılar bu kapsamdan sorunsuz bir şekilde yararlanarak verilecek olan muhtemel cezalardan da muaf konumuna geçmiş oluyor. Yapı kayıt belgesinin alınma aşaması da vatandaşlar için oldukça kritik bir süreç olacaktır. E-devlet üzerinden yapılması gereken imar barışı başvuruları kısa zaman içerisinde nihai karara ulaştırılarak size ödemeniz gereken miktarı da sunuyor olacaktır. Başvuruların 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılabileceğini ve belirtilen miktarın 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerektiğinin de bu noktada altını çizmek gerekiyor.

Ecrimisil Ödenen Yerler İçin İmar Barışına Başvurulur Mu?

Ecrimisil hukuki olarak haksız işgal tazminatı anlamına gelir. Bu tazminatın söz konusu olabilmesi için; bir malın veya taşınmazın haksız şekilde, kötü niyetli olarak, mal sahibinin veya idarenin izni dışında kullanılmış olması anlamına gelmektedir. Bu konuda ortaya çıkan esas soru ise ecrimisil ödenen yerler için imar barışına başvuru yapılıp yapılamadığı olarak ön plana çıkıyor. Yapılan düzenlemeler ve açıklanan detaylara göre ecrimisil ödenen yerler için tapu alınana kadar ödeme yapılması gerekiyor. Tapuyu almanızın hemen ardından ise bu ödemelerin son bulacağı bilgisini verelim. Dolayısı ile bu konuda sorun yaşayan vatandaşların ne zamana kadar ödeme yapmaları gerektiği de açık bir şekilde belirlenmiş durumda.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Ecrimisil Ödenen Yerler İçin İmar Barışına Başvurulur Mu? (5 Yorum)

  1. Merhaba

    Bursa da hazineye ait 4,5 dönüm bir yerde çiçek seram var.ecrimisil bedeli hiç ödenmedi.ödemeyi yapıp imar barışından faydalanarak alabilirmiyim yeri? teşekkürler

  2. Merhabalar, Aydın/Kuşadası/Davutlar da bir yazlık sitenin yöneticisiyim. Sitemiz inşası döneminde belediye ye terk edilen alan içerisinde, Ecrimisil ödemesini düzenli olarak yaptığımız bekçi evi ve su depomuz bulunmaktadır. Burası için imar Barışından istifade edebilirmiyiz?

    • Merhaba,Bunu Çevre ve şehircilik il müdürlüklerinden öğrenerek bilgi alabilirsiniz. Terk ettiğiniz ve sizin olmayan bir yapıdan bahsediyorsunuz. Terk edilirken üzerinde bahsettiğiniz depo ve yapı var mıydı?

  3. aydın didimde sehrin dışında denize yakın bir işyerim var hazine arazisi üzerinde 2012 yılından beridir buraya her yıl düzenli olarak ecrimsil ödüyorum sorum şu bende imar barişindan bir hak sahibi olabilirmiyim

    • Merhaba, yapı kayıt belgesi hazine arazilerini de kapsıyor. Başvuru yapmanızı öneririm. Yada en yakın Çevre ve Şehircilik bakanlığına bağlı il müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.