Ecrimisil Taksitle Ödenir Mi?

/ 14 Ağustos 2018 / 184 / yorumsuz
Ecrimisil Taksitle Ödenir Mi?

Ecrimisil Taksitle Ödenir Mi?

Hazineye ait olan taşınmazların idarenin izni ve bilgisi dışında gerçek ya da tüzel kişilerce tasarruf ya da işgal edilmesi sonucunda ödenmesi gereken paraya ecrimisil adı verilmektedir. Bu paranın devlet tarafından talep edilmesindeki ana amaç devletin bu izinsiz kullanım sonucu uğramış olduğu hak kaybını telafi etmektir.

Ecrimisil Ödemesi Taksitle Yapılır Mı?

Evet, belirli koşulların sağlanması durumunda ecrimisil ödemesinin taksitle yapılması izin verilmektedir. Ecrimisil ihbarnamesi ya da ecrimisil düzeltme ihbarnamesi söz konusu taşınmaz üzerinde tasarruf eden kişi ya da kuruma ulaştıktan sonraki 30 gün içinde ecrimisil ödemesi yapılması gerekir. Ecrimisil bedelinin taksitle ödenmesi için aranılan şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Ecrimisil Taksit Esasları…

İlgilisine tebliğ edilen ecrimisil ihbarnamesinin, düzeltme talebinde bulunulmuş ise Ecrimisil Düzeltme İhbarnamesinin tebliğ tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde ecrimisil borçlusunun yazılı olarak talep etmesi ve toplam ecrimisilin en az yüzde yirmibeşinin peşin olarak ödenmesi kaydıyla ecrimisil, en fazla bir yıl içinde taksitler hâlinde ödenebilir.

Alacağın kalan kısmına kanunî faiz uygulanır. Taksitlerden birinin vadesinde ödenmemesi durumunda kalan ecrimisil alacağının tamamı muaccel hale gelmektedir.

Ancak; 312 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliğinin 10. maddesine göre;

  1. a) Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ve mücavir alan sınırları içinde, yılı merkezi yönetim bütçe kanununun (İ) cetvelinde, “Ankara, İstanbul ve İzmir il merkezleri” için tespit edilen bedelin, diğer büyükşehir belediyesi ve mücavir alan sınırları içinde, yılı merkezi yönetim bütçe kanununun (İ) cetvelinde, “diğer büyükşehir belediyesi olan il merkezleri” için tespit edilen bedelin, diğer belediye ve mücavir alan sınırları içinde, yılı merkezi yönetim bütçe kanununun (İ) cetvelinde, “diğer il merkezleri, büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçeler ve nüfusu 50.000i geçen ilçeler” için tespit edilen bedelin %2sini,
  2. b) Belediye ve mücavir alan sınırları dışında olup, köy sınırları içinde ise, yılı merkezi yönetim bütçe kanununun (İ) cetvelinde, “diğer ilçeler” için tespit edilen bedelin %1ini,

geçmeyen ecrimisil bedellerinin taksitlendirilmesi talepleri kabul edilmez.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.