Ecrimisil Talebi Nasıl Yapılır?

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan taşınmazlar için idarenin tasarrufu ve izni dışında tüzel ya da gerçek kişilerce işgal ya da tasarruf edilmesi durumunda ödenmesi gereken paraya ecrimisil adı verilmektedir.

Ecrimisil Nasıl Talep Edilir?

Ecrimisil talebi Hazine’ye ait olan bir taşınmazın izin alınmaksızın işgal yöntemi ile kullanılması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Taşınmazın kullanımına bağlı olarak idarenin uğradığı zararın tazmin edilmesini sağlamak amacı ile uygulamaya alınmıştır. Yani ecrimisil talebi için söz konusu taşınmazın Hazine’nin mülkiyeti altında olması ve izinsiz olarak işgal yöntemi ile kullanıma başlaması şartları bulunuyor. Ecrimisil talebi 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında tahsil ediliyor.

Ecrimisil Ödeyen Kişinin Tahliye Edilmesi Mümkün Mü?

Evet, kişinin işgalci konumda bulunduğu hazine arazisi için ecrimisil bedeli ödemesi çıkarma işlemi için bir engel teşkil etmiyor ve yetkililer tarafından söz konusu araziyi boşaltmaları da istenebiliyor.

Ecrimisil talebi için belirlenen tutara itiraz etmek isteyen kişilerin ise bu tutarın yazılı olarak kendilerine tebliğ edilmesini takip eden 30 gün içerisinde itirazlarını yapmaları gerekiyor. Aksi durumda bu tutar işgalci tarafından kabul edilmiş olarak kabul ediliyor.

2B maddesi dışında kalsa dahi bu yerlerden ecrimisil alınıyor. Ancak, söz konusu taşınmaz için satış işlemlerine başlanmadıysa ve hak sahipliği tespiti yapılmamışsa bu durumda işgalciden devletin ecrimisil talep etme hakkı ortadan kalkıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz