Edinilmiş Mal Nedir?

Boşanma sürecinde sorun yaşanan ilk konulardan biri mal varlığının edinilmiş mal mı yoksa kişisel mal kapsamına mı girdiği yönünde yaşanmaktadır. Medeni Kanun kapsamında bulunan kanun maddeleri kapsamında eşlerin her birinin sahip olmuş olduğu tüm mal varlığı edinilmiş mal olarak kabul edilmekte olup bir malın kişisel mal olarak kabul edilmesi için eşin bunun aksini sunmuş olduğu belgeler ile kanıtlaması gerekiyor. Peki, edinilmiş mal nedir?

Edinilmiş Mallar Nelerdir?

Kişinin çalışması sonucunda elde ettiği gelirlerin tümü edinilmiş mallar olarak kabul edilir. Yine Sosyal Yardım Kurum ve Kuruluşları ile Sosyal Güvenlik Sandıkları gibi kurumlardan yapılan ödemeler, çalışma gücünde yaşanan kayıplar nedeni ile yapılan tazminat ödemeleri de edinilmiş malların kapsamına girmektedir.

Bunlara ek olarak kişisel mallara ait olan gelirlerle edinilmiş malların yerine geçen değerlerin tümü edinilmiş mal olarak kabul edilir. Bir malın edinilmiş mal mı yoksa kişisel mal mı olduğu hususu boşanma sürecinde büyük önem taşıyor. Çünkü boşanma sürecinde edinilmiş mallar eşler arasında eşit bir şekilde bölüştürülürken kişisel malların bölüştürülmesi aksini gösteren yazılı bir akit bulunmuyorsa söz konusu olmuyor.

Kişisel Mallar Nelerdir?

Kişisel mallar boşanma sürecinde paylaşıma dahil edilmemekle beraber bu mallar şunlardır;

  1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,
  2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,
  3. Manevî tazminat alacakları,
  4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz