Edirne Güncel Emlak Fiyatları

Edirne’de son iki yıldır artan gayrimenkul fiyatları için Trakya Umum Gayrimenkul Danışmanları Derneği Edirne Şubesi Başkanı Serhat Çeker açıkladı. “Yeni arsalar üretilmediğinde, mevcut arsaların fiyatı 500-600 TL’den 200 TL’ye yükselmeye başladı” diye belirtti.

Edirnede Konut Fiyatları Ne Durumda?

Edirne’de konut fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 36 oranında arttı. Evlerin metrekare başına ortalama fiyatı 899 TL, Edirne’de 100 metrekarelik bir evin ortalama fiyatı 189 bin 900 TL civarındadır. Kiralık konut fiyatları son bir yılda yüzde 5 artışla  yaşandı, Edirne’de kiralık dairelerin ortalama metrekare fiyatının 8 TL olduğu biliniyor. Bu durumda, 100 metrekarelik bir kira. 800 TL olarak hesaplanıyor. Amortisman süreleri 15 yıldan 21 yıla kadar uzamış durumda

Edirne ilçelerinde konut fiyatları fiyatlar ne durumda?

Edirne’nin merkez ilçesinde konut fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 33 oranında arttı. Metrekare satılık evler için ortalama fiyat 920 TL, evin ortalama fiyatı 100 metrekarelik 192 bin TL civarında. Geçtiğimiz yıl  merkezde kiralanmış evler, ortalama metrekare fiyatı 8 TL. Genel olarak Edirne’nin genel piyasasıyla aynı seviyede gibi görünüyor.

Şükrüpaşa Mahalle Şampiyonu

Hürriyet Emlak Ocak 2018 verilerine göre, merkezdeki Şükrüpaşa Mahallesi‘nde satılık evlerin ortalama metrekare fiyatı 2 bin 357 TL’dir. Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan 100 metrekarelik bir evin fiyatı yaklaşık 235 bin 700 TL idi. Geçen yıl yüzde 38 oranında bir artış yaşayan Şükrüpaşa’nın 12 aylık ortalama metrekare fiyatı 2 bin 43 TL.

 Çeker “Çok yüksek para gerekli”

Çeker, arazilerin ve dairelerin sahiplerinin esnek olmadığını belirttiler, çünkü çok fazla daire ve arazi mevcut değil. “Belediye arsa üretmeye başladığında tabii ki fiyatlarda biraz daha esneme olacaktır. Mevcuttaki daralmış arsaların metrekaresine çok yüksek paralar isteniyor. Arsa sayısı fazlalaştığında otomatikman daire sayısı da fazlalaşacağı için rekabet oluşacak ve fiyatlar biraz daha esneyecek. Şuanda elinde arsası ve dairesi olanlar kendisini kasıyor. Çünkü çevrede yeni yapı yok. Elinde dairesi olanlar veya arsası olanlar çok fazla seçenek olmadığı için esnek davranmıyor. Rekabet edilebilecek bir ortam olmadığından dolayı ‘istediğim fiyata satarım’ mantığıyla davranıyor. Piyasada ev, arsa, arazi fazlalaşırsa rekabet ortamı yakalanacağı için vatandaş buradan karlı çıkmış olacak “dedi.

“Kentsel dönüşüm projesi ikinci el konut fiyatlarında artış”

“Kentsel dönüşümü fırsat olarak bilen kişiler özellikle Binevler tarafında 40-45 senelik eski yapılara, ‘Bizim buralar kentsel dönüşümle yenilecek’ diyerek ev fiyatlarını yükselttiler. Mesela Kaleiçi’nde fiyatlar düşüktü ama burada bulunan ev sahipleri de bu karardan sonra ‘Bizim mahallemiz de kentsel dönüşüme girecektir’ diyerek fiyatları yükseltmeye başladılar” diye belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz