Ege’de Yazlık Fiyatlarında Artış

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya tarafından paylaşılan çalışmalar ile Ege bölgesindeki yazlık konutların fiyatları metrekare başına 2 bin TL ve 12 bin TL arasında değişiyor.

Çeşme’de Yüzde 15 – 20 Artış

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürlü Makbule Yönel Maya, Ege bölgesinde bulunan turizm alanlarındaki yazlıklardaki gelişim ve mevcut durumdaki fiyatlara dair çalışmalarını paylaştı.

Çeşme, iki kilometrelik geniş plajlara, nitelikli konaklama tesisleri ve termal imkanlara sahip olup, tatil için gözde bölgeler arasında yerini alıyor. Çeşme’de bulunan yazlık konutların fiyatı, bir yıl içerisinde yüzde 15 – 20 oranında artış gösterdi. Ayrıca Çeşme’de son dönemlerde yapılan yatırılar ve konsept projeler ile bölgenin değerlendiğini de belirten Makbule Yönel Maya, konutların metrekare fiyatının 7 bin 500 TL ve 10 bin TL arasında olduğunu da belirtti.

Diğer İlçelerde de Artış Var

Makbule Yönel Maya, Çeşme’nin yanı sıra diğer ilçelerde de son dönemlerde artış görüldüğünü şu sözleri ile belirtti;

“Kooperatiflere artan taleple birlikte bölgede genellikle İskele, Bozköy ve merkez mahalleler tercih ediliyor. Arsa değerleri Urla yolunun iyileştirmesiyle 2016 yılı sonunda bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 30-40 oranında artış göstererek metrekaresi 500-690 lira seviyelerine ulaştı. Bölgede 100-130 metrekare kullanımlı 3+1 yazlık konutlar tercih ediliyor genellikle. Dubleks yazlık konut fiyatlarında yıllık artış 2016 sonunda yüzde 15-20 civarına ulaşmış durumda. Satışların denize mesafesine ve manzarasına göre metrekaresi 2 bin ila 2 bin 690 TL seviyelerine ulaştığı söylenebilir.

Davutlar bölgesinde yeni yatırımların yanı sıra konut stoku çoğunlukla 20 ve daha üzeri yıllık site içi dubleks, tripleks konutlardan oluşmaktadır. Bölgenin konutta metrekare değeri 20 ve üzeri yaştaki konutlarda 2 bin 500-3 bin 500 TL aralığında değişmektedir. Yeni inşa edilmiş sitelerde ise bu değer 3 bin 500-5 bin TL seviyesine yükseliyor.

Ortalama fiyat olarak site içerisinde, 10 yıllık, dubleks ve 120 metrekare kullanım alanına sahip yazlık bir konut 350 bin-450 bin TL aralığında, site içerisinde, yeni inşa edilmiş 180 metrekare dubleks, ortak havuzlu, denize yakın konutlar 550 bin-600 bin TL aralığında satışa konu olabilmekte. Güzelçamlı bölgesinde ise yazlık konut kullanımında müstakil yapılar öne çıkmakta. Bölgede site içerisindeki konutların ortalama birim değeri 4 bin-5 bin 500 TL aralığında değişmekte. Ortalama fiyat olarak denize sıfır, dubleks, yeni inşa edilmiş 120 metrekare kullanım alanına sahip bir yazlık konut 500 bin-600 bin TL aralığında.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz