Eğitim Düzeyi En Yüksek İlçeler

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt ve Prof. Dr. Oğuz Karadeniz beraberinde bir araştırma grubu tarafından yapılan araştırma ile 25 yaş üzerindeki bireylerin kaç yıl eğitim aldığı ve ortalama okullaşma yılı, ilk kez ilçeler düzeyinde yapıldı.

En Eğitimli İlçeler: Kadıköy, Çankaya ve Beşiktaş

2009 yılında yapılan araştırma sonucunda ortalama tahsil süresi İstanbul Beşiktaş’ta ve Ankara Çankaya’da 8.5 olarak, İstanbul Kadıköy’de ise 8.4 yıl olarak belirlenmişti. 2015 yılında yapılan araştırmada ise İstanbul Kadıköy’de ve Ankara Çankaya’da bu süre 9.3 yıla, İstanbul Beşiktaş’ta ise 9.1 yıla yükseldi. Sınıf olarak gelişmeye bakıldığında, ülkenin en eğitimli üç ilçesindeki 25 yaş üzerindeki kişilerin ortalama eğitim süresi; 2009 yılında lise 1. sınıf iken, 2015 yılında lise 2. sınıftan terk düzeyine yükseldi.

Eğitim Düzeyi En Düşük İlçeler

Araştırma sonuçlarına göre ortalama eğitim süresi en düşük ilçeler; Van Bahçesaray, Siirt Pervari, Adıyaman Gerger ve Erzurum Tekman oldu. İlçelerde 25 yaş üzerindeki kişilerin ortalama eğitim süresi, 2009 yılında 1.8 yıl yani ilkokul 2. sınıftan terk iken; 2015 yılında ise 3.3 yıla yani ilkokul 4. sınıftan terk düzeyine yükseldi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz